Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 058 676 76 77

Fax: 058 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[04-05-2017] BIEG PAMIĘCI

 

Ofiarom „Marszu Śmierci” poświęcony był wiodący od pomnika w Gniewinie do Cmentarza Ofiar w Rybnie „Bieg Pamięci”, w którym głównie uczestniczyły dzieci i młodzież z Gminy Gniewino.

 

W kwietniu, jak co roku, w Gminie Gniewino uczczono pamięć nie tylko około 800 Ofiar „Marszu Śmierci" spoczywających w nekropolii w Rybnie, ale wszystkich więźniów, których hitlerowcy oprawcy na przełomie lutego i marca 1945 roku, w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. W tym roku w uroczystości mającej charakter sztafetowego „Biegu Pamięci", wzięła udział głównie najmłodsza część mieszkańców gminy - uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Gniewinie i Kostkowie.

Uroczystość, którą prowadził Łukasz Krefta, rozpoczęła się w piątek 28 kwietnia o godz. 10,00 przy pomniku poległych wyzwolicieli gniewińskiej ziemi przy ul. Pomorskiej w Gniewinie zbiórką uczestników oraz wręczeniem nagród zwycięzcom szkolnych konkursów patriotycznych, które odbyły się w Zespołach Szkół w Gniewinie i Kostkowie.

W konkursie dla uczniów Szkół Podstawowych pt. „Zaprojektuj pocztówkę z Gminy Gniewino sprzed 100 lat" w SP w Gniewinie I nagrodę otrzymała Liwia Niedbała a wyróżnienia Oliwier Gałek i Nikola Nowak, zaś w SP w Kostkowie zwyciężył Konrad  Jabłoński  zaś wyróżnienia otrzymały Paulina Pranga i Anna Makarewicz.

W konkursie dla gimnazjalistów pt. „Gmina  Gniewino i Pomorze Gdańskie w czasie II Wojny Światowej" w Gimnazjum w Gniewinie zwyciężyła Emilia Warmińska a wyróżnienia otrzymali Sylwia Świder i Igor Gawryszewski, zaś w Gimnazjum w Kostkowie zwyciężyła Aleksandra Dominik a wyróżnienia otrzymali Joanna Kołodzik i Jakub Labudda.

Nagrody laureatom konkursów wręczał Waldemar Szczypior, dyrektor CKSTiB w Gniewinie.

Po wręczeniu nagród sztafety ruszyły ulicami Gniewina w kierunku Nekropolii w Rybnie po drodze mijając Strzebielinek i obelisk stojący niedaleko dawnej wsi Kolkowo, który upamiętnia ponad 1300 kobiet, więźniarek KL Stutthof, zamordowanych podczas „Marszu Śmierci" podczas pobytu w obozie przejściowym w Kolkowie. Tam, od płonących przy obelisku zniczy, biegacze odpalili pochodnie, które zanieśli do Nekropolii w Rybnie.

Tam, w południe, po zapaleniu od przyniesionych przez sztafety zniczy pod pomnikiem Ofiar, odbyła się zasadnicza część patriotycznych uroczystości, którą rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Potem, w imieniu władz samorządowych głos zabrał Mikołaj Orzeł, sekretarz Gminy Gniewino, który podziękował, szczególnie młodzieży i ich wychowawcom za pamięć, którą od lat otaczają to miejsce pamięci i Ofiary tych tragicznych wydarzeń. Apelował także, by ta pamięć, będąca nie tylko hołdem dla Ofiar ale także przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń, nigdy nie zaginęła.

Po wystąpieniu Mikołaja Orła, odbyła się część artystyczna przygotowana przez harcerzy z Kostkowa a po niej delegacje mieszkańców i władz Gminy oraz młodzieży złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty".

Po uroczystości zaproszono chętnych do usytuowanej nieopodal Nekropolii kuchni polowej „Militarnych" Gniewino na poczęstunek w wojskowym stylu.

 (MOD)

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   -4 °C
Ciśnienie:   1020 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji