Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[08-05-2017] ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA I DZIEŃ STRAŻAKA

 

W środę 3 maja w Gminie Gniewino odbyła się wspólna uroczystość obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oraz Międzynarodowego Dnia Strażaka.

 

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Międzynarodowego Dnia Strażaka rozpoczął uroczysty przemarsz drużyn OSP z Gminną Orkiestrą Dętą i pocztami sztandarowymi na czele spod remizy w Gniewinie na mszę św. do kościoła parafialnego, po której udano się do sali widowiskowo-kinowej w CKSTiB, gdzie odbyła się centralna część uroczystości, którą, po wprowadzeniu sztandarów, otworzył dh Zygmunt Treder, prezes Zarządu Gminnego OSP w Gniewinie.

Pierwsza jej część dotyczyła święta Konstytucji 3 Maja, o historii której wygłosiła referat druhna Magdalena Selonka, natomiast w trakcie swego wystąpienia wójt Zbigniew Walczak podkreślił jak olbrzymie znaczenie dla polskiego narodu miał niegdyś i ma do dziś fakt uchwalenia Konstytucji.

Następnie, po odegraniu hymnu strażackiego, referat o historii Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce wygłosiła druhna Aleksandra Pokorska a druh Maciej Kamiński przedstawił referat o historii Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Potem odebrano ślubowania od najmłodszych strażaków-ochotników z Młodzieżowych Drużyn OSP w Gniewinie, Kostkowie, Nadolu, Opalinie i Rybnie. Po ślubowaniu młodych strażaków  i wręczeniu im  aktów ślubowania oraz kodeksów etycznych członków MDP OSP, przyszła kolej na wręczenie odznaczeń przez wójta Zbigniewa Walczaka i druha Zygmunta Tredera strażakom zasłużonym dla ochrony pożarowej:

- brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa" przyznanym przez Prezydium Oddziału Wojewódzkiego OSP w Gdańsku odznaczony został dh Marcin Kostrach;

- decyzją Zarządu Powiatowego OSP w Wejherowie odznakami „Wzorowego strażaka" wyróżnione zostały druhny: Barbara Jurkowska, Sandra Sałachub, Weronika Treder, Dorota Potrykus i Magdalena Selonka oraz druhowie: Rafał Czapp, Bartłomiej Treder, Karol Wojcieszak, Stefan Wenta, Łukasz Pieper i Mateusz Kur;

- decyzją Wójta Gminy Gniewino oraz Prezesa Zarządu Gminnego OSP wyróżnieni odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" zostali druhowie: Tadeusz Jurkowski, Henryk Lewandowski, Jan Bulczak, Stanisław Błahuszewski, Józef Jabłoński, Bernard Neubert i Kazimierz Lessnau.

Specjalne podziękowania otrzymali także druhowie: Jan Domecki, Tadeusz Lessnau oraz Roman Lewandowski.

Po wręczeniu odznaczeń i podziękowań, na zakończenie uroczystości w CKSTiB, odbyła się część artystyczna w wykonaniu prowadzonego przez Joannę Kurek chóru APPASSIONATO, w trakcie której wójt Zbigniew Walczak otrzymał w podziękowaniu za wspieranie miejscowych twórców kwiaty i obraz autorstwa Jacka Gorzawskiego, znanego malarza, wokalisty i założyciela prężnie działającego Stowarzyszenia Twórców Niezależnych AMARANT.

Dodajmy, że w holu Centrum Kultury chętni mogli obejrzeć pierwszą w Polsce wystawę obrazów autorstwa irańskiej malarki Sahel Talischi, walczącej o prawa kobiet w Iranie i represjonowanej przez tamtejsze władze. Obrazy, po wielu trudach, sprowadził do Polski Jacek Gorzawski.

Po uroczystości w Centrum Kultury zaproszono wszystkich na „majówkę" do „Trzech Koron", gdzie oprócz wspólnego grillowania na najmłodszych uczestników czekało także wiele innych atrakcji w postaci choćby dmuchańców-skakańców, z których do wieczora chętnie korzystano. Niestety, z przyczyn niezależnych od organizatorów nie odbyły się zapowiadane wcześniej zawody latawców.

(MOD)

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   11 °C
Ciśnienie:   1019 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji