Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[27-07-2017] DNI GMINY GNIEWINO 2017

 

Odsłonięcie obelisku z okazji 80 rocznicy wizyty Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Nadolu, wodno-piesza pielgrzymka przez Jez. Żarnowieckie, zabawa wokół plenerowej sceny w Czymanowie, folklorystyczny festyn KRANCBAL w Nadolu, przemarsz orkiestr dętych ulicami Gniewina a następnie XI Kaszubski Przegląd Orkiestr Dętych na plenerowej scenie w Czymanowie były głównymi punktami tegorocznych obchodów DNI GMINY GNIEWINO.

 

Tegoroczne obchody DNI GMINY GNIEWINO odbyły się w sobotę 22 i w niedzielę 23 lipca. Głównymi miejscami obchodów był skansen w Nadolu oraz plenerowa scena w Czymanowie.

SOBOTA

O godz. 13,30 na przystani obok skansenu w Nadolu odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego wizytę, z którą 80 lat temu, 3 sierpnia 1937 r. zawitał płynąc przez Jezioro Żarnowieckie do Nadola, polskiej enklawy w należącym do III Rzeszy terytorium po tej stronie jeziora, Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego i przywitaniu przybyłych licznie gości przez wójta Gminy Gniewino Zbigniewa Walczaka, który przedstawił też krótki rys historyczny związany z uroczystością, nastąpiło przecięcie wstęgi i odsłonięcie pamiątkowego obelisku, którego dokonali: ks. bp Zbigniew Zieliński, od 2015 r. biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, starosta wejherowski Gabriela Lisius, starosta pucki Jarosław Białk, wójt Gminy Krokowa Henryk Doering oraz wójt Zbigniew Walczak.

Po odsłonięciu obelisku i wręczeniu przez Zbigniewa Walczaka podziękowań przybyłym na uroczystość szczególnym gościom, prowadzący uroczystość Mikołaj Orzeł, sekretarz Gminy Gniewino, zaprosił wszystkich licznie zebranych uczestników na pokłady łodzi żaglowych oraz statku „Nadolanin" celem wzięcia udziału w XV Wodno-Pieszej Pielgrzymce do kościoła w Żarnowcu na odpust św. Anny, patronki tamtejszej parafii. Jak wiadomo, pielgrzymka ta jest upamiętnieniem przedwojennych pielgrzymek przez Jez. Żarnowieckie wiernych z Nadola, dla których była to w zasadzie jedyna droga do ich parafialnego kościoła w Żarnowcu. Tegorocznej pielgrzymce przewodził ks. bp Zbigniew Zieliński, ks. por. Marcin Janocha, kapelan Prezydenta RP oraz ks. Krzysztof Stachowski, proboszcz żarnowieckiej parafii.

Późnym popołudniem, o godz. 17,30 na scenie plenerowej w Czymanowie, nastąpiło oficjalne otwarcie DNI GMINY GNIEWINO, którego dokonał sekretarz Gminy Mikołaj Orzeł. Po otwarciu zaproszono licznie przybyłych gości do wspólnej zabawy oraz konsumpcji przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich różnorodnych smakołyków.

Do zabawy gościom przygrywały kolejno: ukraińska kapela TROMBITA, a po niej grający muzykę reggae śląski zespół TABU, polski wokalista Manuel Rengifo Diaz występujący pod nazwą MESAJAH i trójmiejski zespół MAJESTIC a na finał koncertu wystąpił założony w 1992 r. przez Roberta Gawlińskiego, znany pop rockowy zespół WILKI. Przed północą, na zakończenie imprezy, uczestnicy mieli okazję podziwiać widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

NIEDZIELA

Tego dnia odbyły się dwie cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy: XVI festyn folklorystyczny KRANCBAL w skansenie „Zagroda gburska i rybacka" będącym oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Nadolu i XI Kaszubski Przegląd Orkiestr  Dętych na scenie plenerowej w Czymanowie.

Nadolski KRANCBAL to występy regionalnych zespołów muzyczno-tanecznych i kabaretowych, jarmark folklorystyczny, kuchnia regionalna oraz interaktywne prezentacje dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i maszyn rolniczych, pokaz jak kiedyś wyrabiano masło, kaszę oraz warsztaty plastyczne i tkackie dla najmłodszych.

A to tylko część atrakcji przygotowanych w Nadolu...

Jak zawsze, amatorów przysmaków regionalnej kuchni kaszubskiej przyciągały: miód, wędliny, sery, swojskie masło i chleb ze smalcem, wędzone ryby, ciasta i wafle z platy. Nie zabrakło również diabelskiego ziela, czyli kaszubskiej tabaki. Można było poznać proces jej wyrobu i skorzystać z możliwości jej zażycia a także można było popracować przy kamiennych żarnach i kole garncarskim oraz czerznić masło.

Nie zabrakło też okazji do posłuchania humorystycznych skeczy, muzyki i potańczenia. Na scenie prezentował się kaszubski Kabaret KUŃDA z Gościcina, zespół folklorystyczny NADOLANIE, Janowska Kapela Promenadowa i jako „gwiazda" festynu huculska kapela TROMBITA z Kołomyi na Ukrainie. A do wspólnej zabawy i tańców kończących festyn zachęcał zespół BLIZA z Chłapowa. Imprezę prowadził Adam Hebel.

Równolegle do festynu w Nadolu, w Gniewinie o godz. 12,30 uroczystym przemarszem spod remizy OSP rozpoczął się XI KASZUBSKI PRZEGLĄD ORKIESTR DĘTYCH, w którym w tym roku wzięło udział siedem orkiestr. Po przemarszu ulicami Gniewina do torów orkiestry na czele z Gminną Orkiestrą Dętą z Gniewina pod batutą Waldemara Szczypiora udały się autokarami na plac koncertowy do Czymanowa, gdzie po wspólnym odegraniu „Hymnu Kaszubskiego" w aranżacji Ireneusza Stromskiego i oficjalnym otwarciu PRZEGLĄDU przez sekretarza Gminy Gniewino Mikołaja Orła, na plenerowej scenie wystąpiły kolejno:

- Gminna Orkiestra Dęta Gniewino, dyrygent - Waldemar Szczypior

- Orkiestra Dęta z Pinczyna, Gmina Zblewo, dyrygent - Wacław Ossowski

- Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Ziemi Puckiej, dyrygent - Ryszard Bizewski

- Orkiestra Dęta OSP Wierzchucino, dyrygent - Daria Gren

- Orkiestra Dęta Strzebielino, Gmina Łęczyce, dyrygent - Zygmunt Labuda

- Orkiestra Dęta OSP Sławoszyno, Gmina Krokowa, dyrygent - Witold Roeske

- Orkiestra Dęta Czarnożyły i Dzietrzkowice z woj. łódzkiego, dyrygent - Damian Janas

Po występach orkiestr na scenie zaprezentowali się uczniowie z działającego przy Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotece w Gniewinie  „Studium Artystycznego dla Młodych Talentów", a całość imprezy uwieńczył koncert zespołu coverowego ABBA FAMILY, wykonującego największe przeboje założonego w 1972 r. legendarnego szwedzkiego zespołu  ABBA, m.in. Dancing Quuen, Waterloo, Mamma Mia i wiele innych.

Dodajmy, że wokaliści ABBA FAMILY są aktorami musicalowymi, a wokalistki wyróżniają się nieprzeciętną urodą, dzięki czemu ich występ na długo pozostanie w pamięci widzów.

Na najmłodszych uczestników imprezy w Czymanowie czekały także atrakcje w postaci strefy zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami a na dorosłych stoiska gastronomiczne.

Sponsorem głównym udanej imprezy było PGE EJ 1 a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Wejherowie i Hotel MISTRAL SPORT w Gniewinie, zaś  patronat medialny objęła Telewizja TTM, Radio KASZEBE, Radio NORDA oraz portal internetowy NADMORSKI 24. pl.

MODY

Fot. Mirosław Odyniecki, Krystyna Kropidłowska

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   16 °C
Ciśnienie:   1007 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji