Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[02-08-2017] ROWEROWY RAJD

 

Pod hasłem „Z historią i kulturą mi po drodze” w niedzielę 30 lipca 24 uczestników w wieku od 2 do 72 lat wyruszyło drogami gminy Gniewino biorąc udział w zorganizowanym przez sołtysa i radę sołecką Rybna 40-kilometrowym rajdzie rowerowym.

 

- W niedzielę 30 lipca br.  w wakacyjne, słoneczne popołudnie wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową pod hasłem „Z historią i kulturą mi po drodze" - relacjonuje sołtys Andrzej Miedziak, organizator imprezy. - Jej trasa liczyła ok. 40 km i biegła z Rybna przez Prymków - Warszkowo - Opalino do Wieży Widokowej „Kaszubskie Oko" a potem przez Strzebielinko - Toliszczek - Buchowo- Perlino - Gniewino - Jęczewo - Lisewo - Rybienko Alpy - Rybienko z powrotem do Rybna.

Mali i dorośli uczestnicy wycieczki wyruszyli spod domu sołeckiego w Rybnie o godz. 14:00, a pierwszy  postój miał miejsce przy cmentarzu w Opalinie. O jego historii opowiedział i oprowadził po cmentarzu sołtys Rybna. Kolejnym punktem na trasie wyprawy, przy którym zatrzymali  się rowerzyści, było Muzeum Rzeczy Zapomnianych w Bychowie zorganizowane przez Jacka Bagneckiego.

- Pan Jacek opowiadał  o przedmiotach będących w jego posiadaniu, a my później oglądaliśmy je i zastanawialiśmy się do czego one mogły służyć. Wspaniałą niespodziankę zrobił nam p. Jacek częstując chłodnym napojem z lodówki, który każdemu przy takiej słonecznej pogodzie bardzo smakował. Następnie zaprosiła nas na dłuższy postój do domu sołeckiego w Bychowie sołtys Danuta Bianga. Mogliśmy skorzystać z możliwości ugotowania wody na kawę, herbatę  i zjeść  upieczone chruściki. Z przyczyn rodzinnych panią sołtys zastąpiła jedna z mieszkanek sołectwa.

Następnie rowerzyści podeszli pod Wzgórze Szarloty.  Jego sięgającą XVIII wieku historię przybliżył  Andrzej Miedziak, opowiadając związaną z jego powstaniem ciekawą  legendę, co spotkało się z zainteresowaniem wszystkich  uczestników wycieczki.

- Na kolejny  dłuższy postój do  domu sołeckiego  w Lisewie zaprosiła nas sołtys Bożena Hoeft - relacjonuje dalej Andrzej Miedziak. - Mogliśmy posmakować  smakowitych przekąsek na gorąco, co pozwoliło zregenerować nam siły. Ostatni etap zakończyliśmy o godz. 20:00  na placu przy sklepie w Rybnie, skąd, po krótkim podsumowaniu, wszyscy z zadowoleniem rozjechali  się do domu rowerami.

- Chciałbym tak z mojej jak i rady sołeckiej strony podziękować uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak udanej inicjatywy. Są też pomysły na przyszłe wycieczki, które będziemy  planować jeszcze w sierpniu. Będziemy zachęcać do kolejnej wycieczki  rowerowej i poznawania historii wsi w naszej gminie - zapewnia na koniec sołtys Rybna.

Wycieczka, w której udział wzięli mieszkańcy Rumi, Redy, Wejherowa, Bolszewa, Rybna i Rybienka, była organizowana przez sołtysa i radę sołecką Rybna. Nad bezpieczeństwem jej uczestników czuwali zaprzyjaźnieni cykliści z Bolszewa. Najmłodszy uczestnik wycieczki pochodził z Rybna i liczył 2 lata a najstarszy miał 72 lata.

Życzymy udanych kontynuacji tej ciekawej inicjatywy!

(MOD)

Fot. Andrzej Miedziak

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   16 °C
Ciśnienie:   1007 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji