Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[04-09-2017] DELEGACJA Z GNIEWINA NA BIAŁORUSI I UKRAINIE

 

Minionego lata delegacje Gminy Gniewino dwukrotnie odwiedziły zaprzyjaźnione miasta za wschodnią granicą.

 

Z pierwszą wizytą delegacja  z Gniewina z wójtem Zbigniewem Walczakiem na czele w dniach 13 - 16 lipca przebywała w Wołkowysku w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, by na zaproszenie władz miasta wziąć udział w obchodach Dni Miasta Wołkowysk połączonych z 73 rocznicą wyzwolenia miasta spod hitlerowskiej okupacji. W skład delegacji wchodzili: prowadzony przez Dorotę Więckowską i Aleksandrę Malugę zespól taneczny „MIKS DANCE", Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Szczypiora oraz druhowie z OSP z terenu gminy. Orkiestra oraz zespól taneczny wystąpili czterokrotnie biorąc m.in. udział w uroczystej paradzie ulicami Wołkowyska zakończonej występem na estradzie a także wystąpili w sąsiedniej miejscowości Roś. Występy zespołu jak i orkiestry spotkały się z bardzo miłym przyjęciem ze strony miejscowej społeczności.

Kolejny wyjazd gniewińskiej delegacji, złożonej głownie z prowadzonego przez Ilonę Kowalczyk zespołu NADOLANIE, odbył się w dniach 16-21 sierpnia na zaproszenie władz zaprzyjaźnionej Kołomyi, a jego celem było, podobnie jak to miało miejsce podczas lipcowego wyjazdu, wzięcie udziału w uroczystościach związanych tym razem z obchodami Dni Miasta Kołomyi.

W ramach uroczystości NADOLANIE wraz z pozostałymi członkami delegacji brali udział w paradzie ulicami Kołomyi i dali wspaniały występ na scenie, który został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców.

Podczas pobytu członkowie delegacji mieli okazję zwiedzić Kołomyję, odwiedzić Muzeum Huculszczyzny oraz remizę Państwowej Straży Pożarnej a także co ciekawsze okolice miasta. Wraz z NADOLANAMI wzięli też udział we mszy św. w polskim kościele śpiewając kaszubskie pieśni, a po mszy wystąpili z koncertem przed kościołem.

W trakcie pobytu, podczas uroczystej kolacji, Waldemar Szczypior, dyrektor Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteki w Gniewinie, przekazał Bogdanowi Maletckyy'emu akt nadania mu tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Gniewino". Tytuł ten przyznała mu Rada Gminy Gniewino podczas sesji w dniu 29 grudnia 2016 roku.

Bogdan Maletckyy, obywatel Kołomyi o polskich korzeniach, walnie przyczynił się do podpisania w 2008 roku „Porozumienia dotyczącego partnerskich związków między miastem Kołomyja (Ukraina) a Gmina Gniewino (Polska)", które stało się podwaliną szerokiego współdziałania w zakresie wyjazdów studyjnych czy obozów wypoczynkowo-szkoleniowych dzieci i młodzieży z terenu gminy Gniewino, wyjazdów działających w gminie grup muzycznych, folklorystycznych, teatralnych oraz orkiestry na imprezy kulturalne i rocznicowe na Ukrainę, jak i adekwatnie - strony ukraińskiej do Polski. Porozumienie funkcjonuje do dzisiaj, a kontakty z Kołomyją stały się wręcz przyjacielskie, co doskonale przekłada się na promocję wizerunku gminy Gniewino.

(MOD)

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   19 °C
Ciśnienie:   1010 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji