Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[19-09-2017] PAMIĘCI OFIAR MARSZU ŚMIERCI

 

Tradycyjnie już, w trzecią niedzielę września na cmentarzu w Rybnie odbyła się uroczystość ku czci poległych więźniów KL Stutthof, ofiar „Marszu Śmierci” z 1945 roku.

 

W niedzielę 17 września na Cmentarzu Ofiar „Marszu Śmierci" w Rybnie, zgodnie z ponad 25-letnią tradycją, odbyła się uroczystość ku czci ponad 800 spoczywających tam ofiar i wszystkich więźniów, których hitlerowcy zbrodniarze na przełomie lutego i marca 1945 r., w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. Wielu z nich nie doczekało wolności, znacząc krwią i ciałami tragiczną drogę ewakuacji.

Przybyłych na uroczystość mieszkańców gminy Gniewino i licznych gości przywitał prowadzący uroczystość Łukasz Krefta, nauczyciel historii z SZS w Gniewinie.

Niestety, nieuchronność mijającego czasu spowodowała, że w tym roku po raz kolejny na cmentarzu w Rybnie nie było żadnego z dawnych uczestników „Marszu Śmierci", którzy jeszcze dwa lata temu uczestniczyli w uroczystości.

Po złożeniu meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości kmdr. por. Jackowi Mańkowskiemu przez dowódcę kompanii honorowej, przy dźwiękach hymnu narodowego odegranego przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Waldemara Szczypiora wciągnięto flagę na maszt.

Z kolei w imieniu władz samorządowych Gminy Gniewino zabrał wójt Zbigniew Walczak, przypominając tragiczną historię tego miejsca oraz to wszystko, co czyni się, by pamięć o Ofiarach „Marszu Śmierci" nigdy nie zaginęła.

Po Apelu Poległych prowadzonym przez kpt. Arkadiusza Szulbarskiego i trzykrotnej salwie honorowej oddanej przez kompanię reprezentacyjną wejherowskiego garnizonu, delegacje kombatantów, samorządowców, sołectw, młodzieży, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, a także krewnych spoczywających na Cmentarzu, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar, a potem uczniowie Samorządowego Zespołu Szkół w Kostkowie - Agata Czerwicka, Aleksandra Dominik i Kamil Karczewski - zaprezentowali krótki program artystyczny poświęcony pamięci Ofiar, przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Marleny Gacek.

Po części patriotycznej odbyła się, pod przewodnictwem ks. Mariana Miotka, dziekana Dekanatu Gniewino, koncelebrowana msza św. w intencji Ofiar Marszu Śmierci i Ojczyzny, podczas której okolicznościową homilię wygłosił ks. Marek Barański, twórca m.in. Salezjańskiego Centrum Wychowania Młodzieży Wspólnoty Zwiastowania im. ks. Ignacego Błażewskiego w Kniewie.

(MOD)

Fot. Krystyna Kropidłowska, Mirosław Odyniecki

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   16 °C
Ciśnienie:   1007 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji