Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[14-11-2017] OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Zgodnie z gminną tradycją, w dniu 11 listopada obchody Święta Niepodległości odbyły się w Nadolu, które w okresie międzywojennym było polską enklawą po tej stronie Jez. Żarnowieckiego, na terenie, który wówczas należał do Niemiec.

 

Uroczystość obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny, którą o godz. 10,00 w kościele p.w. św. Augustyna Biskupa odprawił ks. Grzegorz Kreft. Mszę uświetniały występy Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Szczypiora oraz zespołu „Nadolanie" pod kierownictwem Ilony Kowalczyk.

Po nabożeństwie i krótkim koncercie zespołu „Nadolanie" uczestnicy na czele z Orkiestrą Dętą Gminy Gniewino i pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod pomnik poświęcony pamięci tych, którzy zrobili wszystko, aby w dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wieś Nadole została przyłączona do Ojczyzny.

Uroczystość pod pomnikiem  rozpoczęła Gminna Orkiestra Dęta odegraniem Mazurka Dąbrowskiego, a następnie wójt Zbigniew Walczak i Skarbnik Gminy Gniewino Genowefa Rutz złożyli kwiaty pod pomnikiem. Po nich wiązanki kwiatów złożyły delegacje sołectw, instytucji a także strażaków, młodzieży i organizacji społecznych z terenu gminy. Kwiaty i zapalone znicze u stóp pomnika złożyli także sami od siebie mieszkańcy gminy Gniewino.

Jak każe gminna tradycja, ciekawym akcentem tegorocznych uroczystości był udział przebranych w mundury piłsudczyków uczniów SZS w Kostkowie.

Po ceremonii pod pomnikiem udano się do remizy OSP Nadole, gdzie zaproszono gości na poczęstunek przygotowany przez panie z KGW w Nadolu.

(MOD)

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   6 °C
Ciśnienie:   1025 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji