Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[17-11-2017] KONCERT, KONKURS I WYSTAWA

 

Patriotycznym koncertem Agnieszki Skawińskiej, konkursem historycznym i otwarciem wystawy poświęconej Prezydentowi Mościckiemu rozpoczęto 10 listopada tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gminie Gniewino.

 

 

W piątkowe popołudnie 10 listopada 2017 r. w sali koncertowo-kinowej Centrum Kultury, Sportu, Rekreacji i Bibliotece w Gniewinie obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się koncertem Agnieszki Skawińskiej, która wraz z muzykami towarzyszącymi zaprezentowała program patriotyczno-muzyczny, zatytułowany „Może jestem" autorstwa Oriany Kwahs. Recital nie tylko bawił widzów, ale wprowadził w zadumę, stworzył atmosferę nostalgii i refleksji, a poprzez wyrafinowaną warstwę słowno-muzyczną wprowadził doniosłą atmosferę u chcących uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską w roku 1918.

(Agnieszka Skawińska jest absolwentką PPSWA w Gdyni. Zadebiutowała na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni w musicalu „My Fair Lady" w reżyserii Macieja Korwina. Przez szereg lat występowała na scenach teatralnych w Polsce, a także za granicą, w Europie i Ameryce. Organizatorka życia kulturalnego, animatorka i pedagog teatralny. Laureatka wielu konkursów i festiwali na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Obecnie współpracuje z „Teatrem Gdynia Główna" gdzie gra „Lady M." wg Szekspira, w reżyserii Idy Bocian. Od 2016 r. jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Rumi.)

W trakcie koncertu rozstrzygnięto, przygotowany przez nauczycieli Ewę Piotrowską i Łukasza Krefta, gminny konkurs historyczny pt. „Ojcowie Polskiej Niepodległości" dla uczniów klas 7 szkół podstawowych  oraz klas II i III gimnazjów w Gniewinie i Kostkowie. Uczniowie mieli za zadanie w ciągu lekcyjnej godziny rozwiązać przygotowany test. Dodatkowo był też konkurs plastyczny, ale tylko dla uczniów klas 7 szkół podstawowych.

Laureatami konkursu zostali:

Z Kostkowa:

1 m. Kamil Karczewski

2 m. Joanna Kołodzik

3 m. Karolina Matyszewska

Z Gniewina:

1 m. Zuzanna Reck

2 m. Gracjan Mach

3 m. Tymoteusz Gałek

W konkursie plastycznym nagrody zdobyli:

Z Kostkowa:

1 m. Maciej Gnaś

2 m. Klaudia Szczepaniak

Z Gniewina:

1 m. Sandra Jarotek

2 m. Karol Nowak

Nagrody laureatom wręczyli: Mikołaj Orzeł, sekretarz Gminy Gniewino oraz Waldemar Szczypior, Dyrektor CKSTiB w Gniewinie.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat życia, działalności i zasług Józefa Piłsudskiego, poszerzenie wiedzy uczniów na temat losów Kaszubów w czasie I wojny światowej, przybliżenie uczniom faktów związanych z działalnością Antoniego Abrahama, uświadomienie uczniom znaczenia aktu „Zaślubin Polski z Morzem" i roli gen. Józefa Hallera w tym wydarzeniu oraz  kultywowanie wartości patriotycznych wśród uczniów, a także wyłonienie uzdolnionych uczniów i motywowanie ich do pogłębiania wiedzy historycznej.

Po koncercie i rozdaniu nagród wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne, a następnie gości  zaproszono na wernisaż wystawy fotograficznej upamiętniającej wizytę Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Nadolu, która miała miejsce w sierpniu 1938 roku.

(MOD)

Fot. Krystyna Kropidłowska

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   8 °C
Ciśnienie:   1013 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji