Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[02-01-2018] „WODA. ŚCIEKI. OSADY”

 

Gniewińska oczyszczalnia ścieków została zaprezentowana podczas IV edycji organizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” ogólnopolskiej konferencji poświęconej innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie zagospodarowania osadów ściekowych.

 

Woda. Ścieki. Osady." to cykliczna konferencja organizowana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie", której IV edycja odbyła się w tym roku w dniach 12-13 grudnia w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło blisko 130 uczestników, których do stolicy przywiodła chęć pogłębienia wiedzy z zakresu metod zagospodarowania osadów ściekowych.

Witając gości konferencji podkreślano, że biorą w niej udział prawdziwe autorytety w dziedzinie metod zagospodarowania osadów ściekowych, począwszy od reprezentantów świata nauki (m.in. prof. dr hab. inż. Ewa Neczaj, prof. dr hab. inż. Tomasz Stuczyński, prof. AGH, dr hab. inż. Tadeusz Pająk, dr hab. inż. Sebastian Borowski, dr inż. Katarzyna Kołecka), czołowych producentów innowacji w mechanicznym zagęszczaniu i odwadnianiu osadów ściekowych oraz eksploatatorów, którzy mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami na polu zagospodarowania osadów.

Wśród kilku innowacyjnych rozwiązań w gospodarowaniu osadami w Polsce organizatorzy konferencji zwrócili uwagę na technologię przeróbki osadów ściekowych w oczyszczalni w Gniewinie. Prezentację Alternatywne rozwiązania w gospodarce osadowej małej oczyszczalni ścieków. Poletka trzcinowe" przedstawił Dariusz Rohde,  zastępca dyrektora, Główny Technolog Gniewińskiego Przedsiębiorstw Komunalnego sp. z o.o., współautor dokumentów strategicznych związanych z ochroną środowiska w Gminie Gniewino, w tym m.in. „Koncepcji zwodociągowania i skanalizowania gminy Gniewino" czy „Koncepcji gospodarki osadami ściekowymi", których założenia Spółka konsekwentnie realizuje wykorzystując fundusze Unii Europejskiej.

- Od kilku lat naszą technologią przeróbki osadów ściekowych interesują się eksploatatorzy oczyszczalni ścieków z całej Polski, jaki i naukowcy zajmujący się tą tematyką - dodaje dyrektor GPK Czesław Dolny. - Nasza spółka ściśle współpracuje z Politechniką Gdańską, która prowadzi regularne badania poletek trzcinowych w oczyszczalni w Gniewnie.

Dodajmy, że konferencja rozpoczęła się w ważnym dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej dniu, kiedy to w życie weszła nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, o czym otwierając konferencję przypomniał Tadeusz Rzepecki, który nie ukrywał obaw branży z ustawą związanych

 - Budzimy się w nowej rzeczywistości. Nie ukrywam - podkreślił profesor - boimy się jej, jest ona bardzo szybka, gwałtowna i nie da się uniknąć wrażenia, że czeka nas bardzo dużo pracy i wiele niespodzianek.
opr. (MOD)

Fot. ze strony GPK

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   0 °C
Ciśnienie:   1022 hPa
Wiatr:   2 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji