Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[05-04-2018] „CIEŃ JABŁONI”

 

Dzięki spotkaniu z Mariuszem Aniołą pod hasłem „Cień jabłoni”, w pierwszy dzień wiosny uczniowie z Samorządowego Zespołu Szkół w Kostkowie mieli okazję zapoznać się z arkanami sztuki sadowniczej na przestrzeni dziejów nie tylko na ziemiach polskich.

 

 

Było to możliwe dzięki Mariuszowi Aniole z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Całogodzinne spotkanie było bardzo ciekawe. Uczniowie z zapartym tchem nie tylko przyglądali się ciekawym i pięknym slajdom, ale ze szczególną uwagą słuchali konkretnych, merytorycznych informacji, wskazówek i  ciekawostek związanych z uprawą i pielęgnacją  drzew owocowych metodami współczesnymi - amatorskimi i przemysłowymi, ale też tradycyjnymi (naturalnymi).

Duże zdziwienie i zainteresowanie wywołały sposoby rozmnażania drzew owocowych i różnorakie sposoby formowania i prowadzenia koron w zależności od przeznaczenia i posiadanego do zagospodarowania miejsca przez poszczególnych użytkowników (np. tarasy w Francji). Niemniejszym zaskoczeniem było ukazanie piękna owoców, kwiatów, drzew i sadów w sztuce malarskiej, m.in. Wincenta van Gogha, Claude Moneta i in. (Przy tej okazji zachęcono uczniów do obejrzenia filmu pt. „Twój Wincent").  

Na koniec można było obejrzeć świat i znaczenie dobroczynków w sadzie, które pomagają człowiekowi w walce ze szkodnikami (są to drapieżne roztocza żywiące się szkodnikami roślin, a gdy ich brakuje, także pyłkiem i co ważne, nie powodujących szkód na roślinach). Wszystko to połączone i okraszone solidną wiedzą i nieudawanym zaangażowaniem prowadzącego. Ponadto w atmosferę wiosny i jej świętowania wprowadzała przygotowana przez uczniów dekoracja. Jak to krótko ocenili uczestnicy spotkania: było miło, przyjemnie i pożytecznie.

- Po spotkaniu  ogólnym nasz zespół spotkał się w zaciszu biblioteki  z prelegentem - wspominają członkowie Szkolnego Zespołu „CIEŃ JABŁONI", uczestnicy spotkania. - Pan Mariusz bardzo interesował się  naszymi zamierzeniami. Z zainteresowaniem przeglądał naszą Szkolną Kronikę Sadu.  Usłyszeliśmy słowa uznania dla naszej inicjatywy  oraz uzyskaliśmy cenne wskazówki praktyczne i teoretyczne.  A nade wszystko otrzymaliśmy od Pana Mariusza zapewnienie fachowej pomocy i merytorycznego wsparcia. Wymieniliśmy się pocztą mailową i otrzymaliśmy obietnicę stałego kontaktu i praktycznej pomocy przy pracach pielęgnacyjnych (głównie cięcia drzewek) oraz pracach związanych z ochroną biologiczną w naszym Szkolnym Mini-Sadzie. Przykro nam i szkoda, że było tak mało rodziców i innych zainteresowanych tematem. Tym bardziej zapraszamy do zainteresowania się naszymi działaniami, które przedstawiamy na facebooku:  Tradycyjny sad - Cień Jabłoni i stronie internetowej szkoły, gdzie zamieszczamy więcej zdjęć i szczegółów naszej pracy.

- Już dzisiaj zapraszamy wszystkich rodziców naszych uczniów na Festyn Rodzinny do Kostkowa w dniu 25 maja 2018 roku (piątek po lekcjach). Na ten dzień planujemy przedstawić tworzoną przez nas prezentację ukazującą realizację naszego przedsięwzięcia, naszych działań i efektów naszej pracy, związanych z zakładaniem Szkolnego Mini Sadu - Cień Jabłoni w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Tradycyjny sad".

- Kolejny raz dziękujemy wszystkim, którzy nas motywują, wspierają i pomagają. Bez nich nasze wysiłki nie przyniosłyby oczekiwanych efektów - dziękują członkowie Szkolnego Zespołu „CIEŃ JABŁONI".

Opr. (MOD)

Fot. SZS w Kostkowie

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   1 °C
Ciśnienie:   1009 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji