Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[30-04-2018] BIEG PAMIĘCI

 

Ponad 100 uczniów ze szkół w Gniewinie i Kostkowie wzięło udział w tegorocznym, poświęconym Ofiarom „Marszu Śmierci” , wiodącym od pomnika w Gniewinie do Cmentarza Ofiar w Rybnie „Biegu Pamięci”.

 

 

W kwietniu, jak co roku, w Gminie Gniewino uczczono pamięć nie tylko około 800 Ofiar „Marszu Śmierci" spoczywających w Nekropolii w Rybnie, ale wszystkich więźniów, których hitlerowcy oprawcy na przełomie lutego i marca 1945 roku, w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. W tegorocznym „Biegu Pamięci", wzięła udział głównie najmłodsza część mieszkańców gminy - uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Gniewinie i Kostkowie.

Uroczystość, którą prowadził Łukasz Krefta, rozpoczęła się we wtorek 24 kwietnia o godz. 10,30 przy pomniku poległych wyzwolicieli gniewińskiej ziemi przy ul. Pomorskiej w Gniewinie zbiórką uczestników oraz zapaleniem pamiątkowych zniczy u stóp pomnika.

Następnie młodzi biegacze ruszyli ulicami Gniewina w kierunku Nekropolii w Rybnie po drodze mijając Strzebielinek i obelisk stojący niedaleko dawnej wsi Kolkowo, który upamiętnia ponad 1300 kobiet, więźniarek KL Stutthof, zamordowanych podczas „Marszu Śmierci" podczas pobytu w obozie przejściowym w Kolkowie.

W południe biegacze dotarli do Nekropolii w Rybnie i tam, po zapaleniu od przyniesionych zniczy pod pomnikiem Ofiar, odbyła się zasadnicza część patriotycznych uroczystości, którą rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Potem, w imieniu władz samorządowych głos zabrał Mikołaj Orzeł, sekretarz Gminy Gniewino, który podziękował, szczególnie młodzieży i ich wychowawcom, za pamięć, którą od lat otaczają to miejsce i Ofiary tych tragicznych wydarzeń. Apelował także, by ta pamięć, będąca nie tylko hołdem dla Ofiar ale także przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń, nigdy nie zaginęła.

Po wystąpieniu Mikołaja Orła, odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów z Kostkowa a po niej delegacja władz Gminy - Judyta Smulewicz i Mikołaj Orzeł - oraz instytucji, mieszkańców i młodzieży złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty".

Po uroczystości zaproszono chętnych do usytuowanej nieopodal Nekropolii kuchni polowej „Militarnych" Gniewino na poczęstunek w wojskowym stylu.

 (MOD)

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   5 °C
Ciśnienie:   988 hPa
Wiatr:   7 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji