Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[07-05-2018] ŚWIĘTO KONSTYTUCJI I DZIEŃ STRAŻAKA

 

W czwartek 3 maja w Gminie Gniewino odbyła się wspólna uroczystość obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oraz Międzynarodowego Dnia Strażaka.

 

 

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Międzynarodowego Dnia Strażaka rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym, po której udano się w pochodzie prowadzonym przez gminną orkiestrę dętą do sali widowiskowo-kinowej w Centrum Kultury, Sportu Turystyki i Biblioteki. Tam odbyła się centralna część uroczystości, którą, po wprowadzeniu sztandarów, otworzył druh Zygmunt Treder, prezes Zarządu Gminnego OSP w Gniewinie składając raport Zbigniewowi Walczakowi, wójtowi Gminy Gniewino. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego wójt przywitał przybyłych gości a wśród nich delegację ze Skarżyska Kamiennej.

Pierwsza część uroczystości dotyczyła święta Konstytucji 3 Maja, o historii której, a także pozostałych ustaw zasadniczych obowiązujących podczas historii Rzeczpospolitej, wygłosiła referat Anna Kamińska, podkreślając jak olbrzymie znaczenie dla polskiego narodu miał niegdyś i ma do dziś fakt uchwalenia Konstytucji. Na zakończenie pierwszej części uroczystości odbył się krótki recital Emilii Warmińskiej, utalentowanej wokalistki z Gniewina, aktualnie uczennicy III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Następnie, po odegraniu hymnu strażackiego, referat o powstaniu Międzynarodowego Dnia Strażaka oraz o historii Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce wygłosiła druhna Aleksandra Pokorska.

Potem przyszła kolej na wręczenie przez wójta Zbigniewa Walczaka i druha Zygmunta Tredera wyróżnień strażakom z Gminy Gniewino zasłużonym dla ochrony pożarowej. Otrzymali je:

druh Maciej Labudda, druh Mieczysław Miotke, druh Paweł Styn, druh  Eugeniusz Łuszczak, druh Jan Borski, druh Roman Lewandowski, druh Sebastian Styn, druh Tadeusz Lessnau, druh Dariusz Treder i druh Piotr Ladach.

W bieżącym roku jednostka OP Opalino obchodzi 75 rocznicę powstania. Z tej okazji w kolejnej części uroczystości druhna Teresa Nazarow zapoznała obecnych z historią jednostki, po czym wójt Zbigniew Walczak i dh Zygmunt Treder wręczyli podziękowania dla jej członków na ręce Krzysztofa Blaszke, prezesa OSP Opalino, który serdecznie podziękował za docenienie ofiarnej, ważnej nie tylko dla gminnej społeczności postawy strażaków. Osobne podziękowania i odznaki za wieloletnią służbę otrzymali też:

Za 30 lat służby - druh Dariusz Treder

Za 20 lat służby - druh Roman Miostke, druh Mieczysław Miotke i druh Karol Czapp

Za 15 lat służby - druhna Sylwia Szymikowska i druhna Krystyna Sikorra

Za 10 lat służby - druhna Magdalena Pestilenc, druhna Anna Szymikowska-Romejko i druhna Lucyna Zapalska.

Po wręczeniu odznaczeń i podziękowań, na zakończenie uroczystości w CKSTiB, odbyła się część artystyczna w wykonaniu przybyłych z rewizytą gości z Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej, którą zainicjował występ gitarzysty i wokalisty Tomasza Juchniewicza.

Dodajmy, że w holu Centrum Kultury chętni mogli obejrzeć wystawę fotografii oraz ciekawych wyrobów rękodzieła artystycznego autorstwa twórców ze Skarżyska Kamiennej.

Po uroczystości w sali kinowej Centrum Kultury zaproszono wszystkich na „Festyn rodzinny", podczas którego, szczególnie na najmłodszych uczestników, czekało wiele różnych atrakcji w postaci choćby przygotowanych przez panie z KGW słodkich przysmaków i dmuchańców-skakańców, z których do wieczora chętnie korzystano.

(MOD)

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   5 °C
Ciśnienie:   988 hPa
Wiatr:   7 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji