Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[16-05-2018] WYSIŁKI STAJĄ SIĘ ZAUWAŻALNE

 

Biorący udział w organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska Ogólnopolskim Konkursie „Tradycyjny Sad” Szkolny Zespół „CIEŃ JABŁONI” z Kostkowa najważniejsze, najtrudniejsze i nie cierpiące zwłoki prace ma poza sobą. Oto jak relacjonują wykonane już zadania:

 

 

We wspomnieniach została „akcja" budowania skrzynek lęgowych dla ptaków i pierwszy dzień wiosny. Spotkanie z Panem Mariuszem Aniołą, było interesujące. Prelegent w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom naszej szkoły jak można uprawiać jabłonie starych odmian.

Do historii należy też karczowanie samosiewów, plantowanie terenu, nawożenie, orka i inne zabiegi agrotechniczne oraz kopanie dołków pod jabłonie i ich sadzenie. Wśród 11 jabłonek znalazły się następujące odmiany: papierówka, królowa renet, antonówka zwykła (2 szt.) i 1,5-funtowa, grafsztynek, beforest, kantówka gdańska, landsberdzka, książę Albrecht, cesarz Wilhelm.

Częściowo zasadziliśmy rośliny żywopłotowe: dereń biały, ligustr, forsycję, lilaki, rokitnik, czeremchę. Swoje miejsce znalazła nawet skimmia. Pozostałe rośliny (ze względu na prace związane z infrastrukturą kanalizacyjną) będziemy sadzić późnym latem lub wczesną jesienią. Posialiśmy mieszankę łubinu i gorczycy oraz częściowo trawę. Założyliśmy plastikowe osłonki na posadzone jabłonie.

Oznakowaliśmy poszczególne odmiany jabłoni tabliczkami znamionowymi. Przygotowaliśmy paliki na których zawiesimy taśmę, aby podczas FESTYNU RODZINNEGO dodatkowozabezpieczyć nasze jabłonie i żywopłot przed przypadkowym uszkodzeniem.

Już widzimy efekty naszej pracy: skrzynki lęgowe zostały zauważone szybciej przez nasze koleżanki i kolegów niż przez ptaki, widzimy jak pięknie rozwijają się pąki w przyszłe konary, kielkuje posiana trawa, rozpoznać już można siewki gorczycy, tylko łubin „śpi". A my cieszymy się, że tata Maćka przygotuje nam stałą konstrukcję dla przygotowanych już przez nasz zespół domków dla owadów.

Pracy mamy jeszcze mnóstwo. Ciągle czekamy i liczymy na pomoc Kochanych Rodziców, Dziadków, innych życzliwych Osób i Instytucji oraz Starszych Kolegów. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE I ZAANGAŻOWANIE, dzięki którym możemy już obserwować i cieszyć się efektami naszychwspólnych wysiłków.

Zapraszamy wszystkich do przeżywania z nami naszej radości podczas festynu. Przygotowujemy prezentację, w której przedstawimy efekty naszych działań i cele: po co to robimy, dlaczego i dla kogo oraz ulotki, w których zamieścimy informację o  naszch osiągnięciach i działaniach.

Opr. (MOD)

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   5 °C
Ciśnienie:   988 hPa
Wiatr:   7 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji