Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[25-06-2018] WYCIECZKA EMERYTÓW Z GNIEWINA

 

W dniach 17 – 21 czerwca emeryci z Koła Nr4 w Gniewinie przebywali na wycieczce w górach Świętokrzyskich. Oto relacja spisana przez Lidię Kłosowską, uczestniczkę wycieczki.

 

Zarząd Koła nr 4 Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gniewinie w dniach od 17 -21 czerwca 2018 r. zorganizował pod nazwą ,,Sakrum i Profanum Gór Świętokrzyskich"  wycieczkę po Wyżynie Kielecko -Sandomierskiej . 

Pierwszym punktem programu był BARTEK, prawdopodobnie najstarszy dąb w Polsce. Następnie odwiedziliśmy w Kielcach kamieniołom Kadzielnia z pięknym amfiteatrem wykutym w skale, gdzie co roku odbywa się koncert artystyczny m.in. ,,Sabat czarownic''. Następnie zobaczyliśmy słynną aleję gwiazd z popiersiami popularnych i zasłużonych postaci: artystów, pisarzy, malarzy i muzyków z całego świata i spacerowaliśmy najdłuższym deptakiem spacerowym jakim jest ul. H. Sienkiewicza.

Inne ciekawe zabytki w Kielcach, które obejrzeliśmy to Wzgórze Zamkowe, Katedra p.w. N.M.P. i Pałac Biskupów Krakowskich. Miejscem naszego zakwaterowania był pensjonat ,,Bohema'' w Skorzeszycach.

Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku magnackiego z XVII w. „KRZYŻTOPÓR", perełki architektonicznej zwanej architektonicznym kalendarzem: 4 wieże oznaczają 4 pory roku, 12 łuków oznacza12 miesięcy, 52 komnaty ilość tygodni, 365 okien dni w roku. Niestety, „perełka" dzisiaj jest w ruinie, choć zabezpieczona i udostępniona zwiedzającym.

Potem pojechaliśmy do Sandomierza położonego, podobnie jak Rzym, na siedmiu wzgórzach. Niektóre udało nam się zdobyć podziwiając przy okazji okoliczne zabytki. Baszta Opatowska, umożliwiła odważnym obejrzenie całej panoramy Sandomierza i rzeki Wisły. Nie mogliśmy zapomnieć o „Ojcu Mateuszu'', który wypromował to piękne miasto. Mieliśmy okazję spotkać postacie z filmu na wystawie ,,Świat Ojca Mateusza''. 

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin zamku królewskiego w Chęcinach, a następnie udaliśmy się do Jędrzejowa, aby zwiedzić najstarsze Archiopactwo Cystersów w Polsce, które obchodzi w tym roku 800-lecie istnienia i związane jest z działalnością Wincentego Kadłubka. Ostatnim punktem dnia była wizyta w Ostoi  Dworskiej w Małogoszczy u świętokrzyskiego chłopa - bajarza, gawędziarza, który przybliżył nam kulturę i tradycję tego regionu.

W czwartym dniu zwiedziliśmy: Świętą Katarzynę (Kościół i Klasztor bernardynek), kapliczkę Stefana Żeromskiego, źródełko św. Franciszka - z wodą o uzdrowicielskich mocach a następnie Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Kolejnym miejscem były Ciekoty - miejsce poświęcone pamięci St. Żeromskiego i dworek odwzorowany na wzór  tego z dzieciństwa pisarza, o którym często wspominał w swoich powieściach. Dalej udaliśmy się do Szklanej Huty a stamtąd wjechaliśmy ciuchcią świętokrzyską na Święty Krzyż. Tu, w Sanktuarium, obejrzeliśmy relikwie Drzewa Krzyża Świętego i poznaliśmy historię tegoż klasztoru i ojców Oblatów. W krypcie zobaczyliśmy dobrze zachowane szczątki zmarłych zakonników, w tym również szczątki Jeremiego Wiśniowieckiego - pogromcy Kozaków.

Po kolacji, o zmroku, czekała na nas bardzo tajemnicza niespodzianka przygotowaną przez p. Kasię - przewodniczkę, a mianowicie ,,Świętokrzyskie bajanie''. Było ciekawie i dostarczyło nam wiele niezapomnianych atrakcji związanych z obrzędami ludowymi średniowiecza na tych ziemiach. Wystąpiły: czarownica, Baba Jaga, nimfa i wróżka, były wywary z ziół, księżycówka i jazda na miotle. Emocji było co niemiara i to okraszone poczęstunkiem z obu stron.

W ostatnim dniu pojechaliśmy do Wąchocka. Zobaczyliśmy jedyny w Polsce pomnik Sołtysa, a w alejce prowadzącej do niego były napisane na żeliwnych płytach znane dowcipy i powiedzonka o Wąchocku. 

Zwiedziliśmy unikatowe polskie opactwo Cystersów i kościół p.w. św. Floriana. Zobaczyliśmy oryginalny kapitularz i fraternię. Ostatnim celem wycieczki było Skarżysko Kamienna. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej zbudowane w 1989 r., w którym jest wierna kopia M.B.O. z Wilna. 

Czas zwiedzania dobiegł końca. Smutno zrobiło się nam, nadeszła pora, by wracać do domu. Czas spędzony na wycieczce upłynął szybko. Wieczorne spotkania integracyjne spędzaliśmy w miłej atmosferze korzystając z rękopisów i śpiewników śpiewając nasze ulubione piosenki.

Wycieczka odbyła się dzięki wielu osobom. Dziękujemy organizatorom, zarządowi koła, p. Jasiowi - kierowcy, p. Kasi - przewodniczce, a przede wszystkim dziękujemy p. wójtowi Zbigniewowi Walczakowi, który zawsze pamięta o emerytach, wspiera ich i dofinansowuje ich działalność. WSZYSTKIM WAM  z całego serca DZIĘKUJEMY!

(L .K.)

Fot. Andrzej Miedziak

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   4 °C
Ciśnienie:   1012 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji