Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[25-07-2018] DNI GMINY GNIEWINO 2018

 

Wodno-piesza pielgrzymka przez Jez. Żarnowieckie, koncert na plenerowej scenie w Czymanowie w ramach VI Festiwalu Kultury Białoruskiej, folklorystyczny festyn KRANCBAL w Nadolu, przemarsz orkiestr dętych ulicami Gniewina a następnie XII Kaszubski Przegląd Orkiestr Dętych na plenerowej scenie w Czymanowie były głównymi punktami tegorocznych obchodów DNI GMINY GNIEWINO, które odbyły się w sobotę i niedzielę 21-22 lipca.

 

 

SOBOTA

21 lipca o godz. 14,00 na przystani obok skansenu w Nadolu zebrali się uczestnicy tegorocznej XVI Wodno-pieszej Pielgrzymki z Nadola do Żarnowca. Jak wiadomo, pielgrzymka ta jest upamiętnieniem przedwojennych pielgrzymek przez Jez. Żarnowieckie wiernych z Nadola, dla których była to w zasadzie jedyna droga do ich parafialnego kościoła w Żarnowcu. Po odśpiewaniu hymnu narodowego przybyłych gości przywitał wójt Gminy Gniewino Zbigniew Walczak. Wśród gości byli m.in.: ks. bp Wiesław Szlachetka, starosta wejherowski Gabriela Lisius, starosta pucki Jarosław Białk, wójt Gminy Krokowa Adam Śliwicki, ks. Krzysztof Stachowski, proboszcz żarnowieckiej parafii oraz goście z Ukrainy. Po przywitaniu gości złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wizytę, którą ponad 80 lat temu złożył w Nadolu, polskiej enklawie po tej stronie Jeż. Żarnowieckiego, przebywający na wczasach w Juracie ówczesny Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Po złożeniu kwiatów wójt Zbigniew Walczak wręczył z podziękowaniami pamiątki przybyłym na uroczystość szczególnym gościom, a potem prowadząca uroczystość Marzena Pałka, zaprosiła wszystkich licznie zebranych uczestników na pokłady łodzi motorowych i żaglowych oraz statku „Nadolanin" celem wzięcia udziału w XVI Wodno-Pieszej Pielgrzymce do kościoła w Żarnowcu na odpust św. Anny, patronki tamtejszej parafii.

Późnym popołudniem, o godzinie 18:00 na Scenie Plenerowej w Czymanowie nastąpiło oficjalne otwarcie DNI GMINY GNIEWINO, a potem zaczęły się występy oraz koncerty. W ramach obchodów VI Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu wystąpili artyści z Białorusi oraz Polski: zespół rockowy wirtuoza gitary elektrycznej Jegora Dorożki z Mińska, grupa tańca współczesnego Show - Ballet „SENSACJA" z Witebska i duet taneczny ze studia tańca „FILC" z Lęborka. Znakomite wrażenie wzbudził Paweł Kozicz - wokalista zespołu rockowego z Mińska, który zadziwił zebranych znakomitym wykonaniem znanego przeboju z repertuaru Czesława Niemena „Dziwny jest  ten świat" a następnie wykonaną w duecie z najmłodszą „gwiazdeczką" Pomorza,  wnuczką znakomitego muzyka z Lęborka, 11-letnią Jaśminą Wenta z Kołobrzegu „Kalinką". Jako soliści wystąpili także Daria Chmielnickaja, Kristina Czen i Aleksander Minionok z Białorusi oraz Samira Gołąbek i Marta Bycz z Polski.

Następnie atmosferę rozgrzał gdyński zespół MITRA, a gwiazdą wieczoru była grupa ZAKOPOWER. Na zakończenie pierwszego dnia zebrani w Czymanowie uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć spektakularny pokaz laserowy. 

Dodatkowymi atrakcjami imprezy były przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich stoiska z różnorodnymi przysmakami.

NIEDZIELA

Tego dnia odbyły się dwie cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy: w skansenie „Zagroda gburska i rybacka" będącym oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Nadolu XVII Festyn Folklorystyczny KRANCBAL a na scenie plenerowej w Czymanowie XII Kaszubski Przegląd Orkiestr  Dętych.

Nadolski KRANCBAL to występy regionalnych zespołów muzyczno-tanecznych i kabaretowych, jarmark folklorystyczny, kuchnia regionalna oraz interaktywne prezentacje dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i maszyn rolniczych, pokaz jak kiedyś wyrabiano masło, kaszę oraz warsztaty plastyczne i tkackie dla najmłodszych, a w tym roku także otwarcie w stodole „Zagrody" nowej stałej wystawy pt. „Praca i zabawa zimą".

A to tylko część atrakcji przygotowanych w Nadolu, do których zaprosili gości Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej, którego częścią jest Skansen w Nadolu oraz, w imieniu wójta Gniewina, Mariola Kwaśniewska, prezes zarządu Centrum Sportowo - Konferencyjnego Gniewino.

Nie zabrakło też okazji do posłuchania humorystycznych skeczy, muzyki i potańczenia. Na scenie prezentował się kaszubski Kabaret KUŃDA z Gościcina, zespół folklorystyczny NADOLANIE, orkiestra dęta OSP w Wierzchucinie, zespół „BLIZA" z Chłapowa, a jako „gwiazda" festynu huculska kapela TROMBITA z Kołomyi na Ukrainie. Imprezę prowadził Adam Hebel.

Równolegle do festynu w Nadolu, w Gniewinie o godz. 12,30 uroczystym przemarszem spod remizy OSP rozpoczął się XII KASZUBSKI PRZEGLĄD ORKIESTR DĘTYCH, w którym w tym roku wzięło udział siedem orkiestr. Po przemarszu ulicami Gniewina do torów orkiestry na czele z Gminną Orkiestrą Dętą z Gniewina pod batutą Waldemara Szczypiora udały się autokarami na plac koncertowy do Czymanowa, gdzie o godz. 14,00 na plenerowej scenie, po wspólnym odegraniu hymnu Polski i Kaszub, wystąpiły kolejno:

- Gminna Orkiestra Dęta Gniewino, dyrygent - Waldemar Szczypior

- Orkiestra Dęta z Pinczyna, Gmina Zblewo, dyrygent - Wacław Ossowski

- Orkiestra Dęta Strzebielino, Gmina Łęczyce, dyrygent - Zygmunt Labuda

- Orkiestra Dęta OSP Sławoszyno, Gmina Krokowa, dyrygent - Witold Roeske

- Orkiestra Dęta OSP Wierzchucino, dyrygent - Daria Gren

- Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Ziemi Puckiej, dyrygent - Ryszard Bizewski

- Orkiestra Dęta Czarnożyły i Dzietrzkowice z woj. łódzkiego, dyrygent - Damian Janas

Po występach orkiestr na scenie zaprezentował się coverowy zespół „Boney M", który rozruszał wszystkich gorącymi rytmami.

A dodatkowymi atrakcjami, podobnie jak w sobotę, były stoiska lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które podbijały serca uczestników pysznymi domowymi ciastami i pajdami chleba ze swojskim smalcem, a na najmłodszych uczestników imprezy czekały atrakcje w postaci strefy zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami, skakańcami i basenami.

Sponsorem głównym udanej, zorganizowanej przez Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotekę w Gniewinie imprezy było PGE EJ 1 a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Wejherowie i Centrum Sportowo - Konferencyjne Gniewino, zaś  patronat medialny objęła Telewizja TTM, Radio KASZEBE, Radio NORDA oraz portal  internetowy NADMORSKI 24. pl.

(MOD)

Fot. Mirosław Odyniecki, Krystyna Kropidłowska

 

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   10 °C
Ciśnienie:   1013 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji