Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[21-08-2018] PARADA I ZMAGANIA SIŁACZY

 

Podobnie jak w ubiegłym roku tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Gniewinie tradycyjnie rozpoczęto w kościele parafialnym mszą św. za Ojczyznę, po niej przemaszerowano w paradzie od remizy OSP do kompleksu „Kaszubskie Oko", skąd udano się na plenerową scenę w Czymanowie, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje.

 

 

Podobnie jak rok temu, obchody tradycyjnie rozpoczęto uroczystą mszą św. za Ojczyznę odprawioną w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Robotnika w Gniewinie, w trakcie której ks. proboszcz Marian Miotk dokonał poświęcenia przyniesionych ziół i kwiatów. Po mszy uroczystym przemarszem od remizy OSP w Gniewinie udano się do kompleksu „Kaszubskie Oko", skąd następnie autokarami przejechano na scenę do Czymanowa. Okazałą wielokilometrową paradę, w której uczestniczyły m.in. wozy bojowe jednostek OSP z gminy Gniewino, pojazdy stowarzyszenia „Militarni Gniewino", goście z Gogolina - Młodzieżowa Orkiestra Dęta i burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - członkowie władz samorządowych Gminy Gniewino z wójtem Zbigniewem Walczakiem, z-cą wójta Michałem Słowikiem i skarbnik Gminy Genowefą Rutz na czele oraz członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów i delegacje sołectw w paradnych strojach, prowadziła orkiestra dęta z Gniewina pod batutą Waldemara Szczypiora.

O 14:00 rozpoczął się piknik, którego główną atrakcją były zorganizowane tym razem w ramach „Międzynarodowego Pucharu Polski Strongman 2018" zmagania najznakomitszych siłaczy, tym razem także spoza Polski.

Czternastu doświadczonych strongmanów, w tym 8 z polskiej czołówki, po 2 z Czech i Łotwy oraz po jednym zawodniku z Litwy i Ukrainy, zmierzyło się w pięciu wymagających olbrzymiej siły i samozaparcia konkurencjach, takich jak m.in. przeciąganie TIR-a, martwy ciąg czy podnoszenie platformy z samochodem. W zawodach swoje siły zmierzyli (w kolejności startowej): Krzysztof Schabowski, Andrey Burshtyn (Ukraina), Piotr Czapiewski, Michal Tychy (Czechy), Vidas Blekaitis (Litwa), Tomasz Lademann, Janis Sleckus (Łotwa), Oscars Martuzans (Łotwa), Marcin Wlizło, Krzysztof Kancherski, Mariusz Dorawa, Jan Salato (Czechy), Tomasz Rzymkowski i Bartłomiej Grubba.

W tym roku prym wiedli reprezentanci Łotwy i to oni zajęli dwa pierwsze miejsca. Zwycięzcą okazał się Oscars Martuzans z dorobkiem 60,5 pkt., drugie miejsce zajął Janis Sleckus - 57 pkt., a na trzeciej pozycji uplasował się Bartłomiej Grubba, marynarz z Komendy Portu Wojennego w Gdyni a zarazem mieszkaniec gminy Gniewino i współorganizator zawodów, który także zdobył 57 pkt.

Zawody prowadził Piotr Woltman a sędziowali je Sławomir Toczek, Jarosław Dymek i Tomasz Lech, mieszkający w Grudziądzu znakomity kulturysta, dwukrotny Mistrz Polski i Wicemistrz Europy. Puchary i nagrody najlepszym siłaczom wręczył wójt Gminy Gniewino Zbigniew Walczak. Gościem specjalnym zmagań był Robert Burneika, pochodzący z Litwy a mieszkający w Polsce, niegdyś znakomity amerykański kulturysta i propagator tej dziedziny sportu, znany jako Hardkorowy Koksu.

- Czymanowo się zatrzęsło, było wspaniale... - napisał na Facebooku Bartłomiej Grubba. - Zawody zgromadziły wspaniałą publiczność, która dopingowała do samego końca... DZIĘKUJĘ, JESTEŚCIE KOCHANI!.. Jak wiadomo od dawien dawna bez sponsorów to by nie było możliwe, wam też bardzo dziękuję i przesyłam wielkie ukłony... Dziękuje za wsparcie podczas zawodów p. Markowi B. i Adamowi M.Dziękuję rodzinie za obecność a w szczególności mojej żonie Laurze i córce Aleksandrze, to, czym mnie otaczacie w domu, daje mi siłę do działania. Moja trzecia lokata też mnie bardzo cieszy.

W trakcie zmagań siłaczy, jak i po ich zakończeniu, licznie przybyli kibice mogli wziąć udział w atrakcyjnym pikniku, który uświetniał Festiwal Piwa Regionalnego, pokaz sprzętu wojskowego, występy zespołów NON STOP i discopolowego VERDIS, koncert Młodzieżowej Orkiestry  Dętej z Gogolina, a także smakołyki przygotowane przez panie z KGW gminy Gniewino.

(MOD)

Fot. K. Kropidłowska, M. Odyniecki

 

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   10 °C
Ciśnienie:   1013 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji