Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[24-08-2018] Wizyta na Ukrainie

 

17 sierpnia 2018 roku delegacja z Gminy Gniewino w składzie: zastępca wójta Gminy Gniewino Michał Słowik oraz menadżer ds. turystyki w Gminie Gniewino Marzena Pałka wraz z zespołem folklorystycznym „Nadolanie” pojechali do Kołomyi na Ukrainie świętować 777-lecie miasta Kołomyja.

 

 

Zaproszona przez włodarzy Kołomyi delegacja pojechała podsumować ostatnie 10 lat współpracy pomiędzy samorządami, głównie na polu kulturowym. Przez ostatnie lata Gmina Gniewino miała możliwość zapoznania się z kulturą, folklorem i muzyką huculską goszcząc zespoły takie jak Prikarpatia czy Trembita właśnie z Ukrainy. Natomiast mieszkańcy Kołomyi, Ottyni czy Torchowic mogli zapoznać się z muzyką i kulturą Kaszubów głównie dzięki zespołowi folklorystycznemu Nadolanie oraz Gminnej Orkiestrze Dętej a także Szczypior Orkiestrze.

Podczas wieloletniej współpracy między Gminą Gniewino i Miastem Kołomyja nawiązały się niesamowite przyjaźnie i wartościowe kontakty między różnymi grupami społecznymi, co owocuje ciekawą wymianą doświadczeń oraz dzieleniem się dobrymi praktykami w zakresie obyczajowym, kulturowym, politycznym i gospodarczym.

W 2007 roku delegacja z Gniewina miała też przyjemność gościć na tradycyjnym ukraińskim weselu jednej z uczestniczek zespołu folklorystycznego, fundując sobie, jak i gościom wesela, niezapomniane przeżycia.

Tegoroczna wizyta to nie tylko podziękowania, ale i kolejne zapewnienia dalszej współpracy
w zakresie kultury, gospodarki komunalnej czy oświaty jak również zarządzania wewnątrz samorządu.

Pobyt w obwodzie iwanofrankiwskim owocował wielkimi przeżyciami. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zamieszkać w komfortowym hotelu Pisanka w samym sercu Kołomyi, gdzie z balkonów można było podziwiać piękno miasta.

Wśród wielu atrakcji związanych z obchodami święta Kołomyi grupa z Gniewina miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem rozwijającej się niemieckiej fabryki LEONI oglądając proces produkcji kabli elektrycznych przeznaczonych do samochodów. Fabryka zatrudnia obecnie 1200 pracowników z Ukrainy, zapewniając dobrze płatne stanowiska pracy, a także dochody podatkowe dla miasta Kołomyja. 

Najciekawszą jednak atrakcją była wizyta w restauracji ARKAN w miejscowości Szeszory
w obwodzie iwanofrankiwskim, rejonie kosowskim, podczas której pobyt delegacji umilał występ zespołu pieśni z Huculszczyzny. Były tańce i wspólne śpiewanie piosenek, zarówno ukraińskich jak i polskich. Podczas odpoczynku delegacja miała możliwość wykąpać się w górskiej rzece Pistynka pod wodospadem „Huk"

Na ręce delegacji został przekazany prezent dla wójta Gminy Gniewino Zbigniewa Walczaka - huculskie cymbały. Wójt Zbigniew Walczak został również honorowym mieszkańcem miasta Kołomyja. Natomiast na ręce burmistrza Kołomyi Ihora Sliuzara został przekazany prezent od wójta Gniewina - prawdziwe diabelskie skrzypce oraz list z podziękowaniem za współpracę.

Pomimo dużej odległości i wielu godzin przeprawiania się przez granice, Ukraina po raz kolejny wywarła na uczestnikach wyjazdu ogromnie pozytywne wrażenie, wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcieliby odwiedzić ten ciekawy kraj jeszcze niejeden raz.

 Marzena Pałka

 

 

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   10 °C
Ciśnienie:   1013 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji