Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[29-08-2018] DZIEŃ CHLEBA I MIODU

 

Już po raz dziewiąty w ostatnią niedzielę sierpnia w skansenie „Zagroda Gburska i Rybacka” w Nadolu odbył się, będący swoistymi dożynkami, festyn folklorystyczny pn. „Dzień Chleba i Miodu”.

 

 

Tradycyjnie „Dzień Chleba i Miodu" rozpoczął się w niedzielę 26 sierpnia mszą św. w kościele p.w. św. Augustyna Biskupa w Nadolu odprawioną w intencji rolników i ich rodzin, podczas której poświęcono przygotowane przez gniewińskie sołectwa wieńce dożynkowe. Po ceremonii poświęcenia wieńców i procesji wokół nadolskiego kościoła, przemaszerowano na czele z Orkiestrą Dętą Gminy Gniewino do skansenu „Zagroda Gburska i Rybacka" w Nadolu, będącego oddziałem zamiejscowym Muzeum Ziemi Puckiej.

Po oficjalnym otwarciu imprezy dokonanym przez Mirosława Kuklika, dyrektora Muzeum Ziemi Puckiej oraz Zbigniewa Walczaka, wójta gminy Gniewino, gospodarza terenu, na którym odbywała się impreza, na scenie kolejno pojawili się: uczestnicy prowadzonych przez Urszulę Mizię, Józefa Brodę, Janusza Kohuta i Waldemara Szczypiora góralsko-kaszubskich muzycznych warsztatów „Muzyka jest wśród nas" prezentując folklor góralski i kaszubski, zespół „Nadolanie" pod kierownictwem Ilony Kowalskiej, Weronika Pryczkowska, członkini zespołu „Tylko ty", zdobywczyni nagrody „Grand Prix" w konkursie „Kaszebszcze Spiewe", zespół „Nasze Strone" z Prusewa, pochodząca z Gniewina utalentowana młoda aktorka i wokalistka Iga Krefft prezentując piosenki ze swej debiutanckiej płyty „Ofelia" oraz na zakończenie imprezy kabaret „Purtce" z Pucka.

W trakcie festynu przedstawiono oficjalne wyniki i wręczono nagrody laureatom i uczestnikom rozgrywanego po raz siódmy konkursu na dożynkowe wieńce. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele poszczególnych sołectw oraz Józef Broda i Waldemar Szczypior, miało niełatwe zadanie dokonania oceny 11 zaprezentowanych wieńców, gdyż wszystkie prezentowały się pięknie, zadziwiały pomysłowością i zasługiwały na nagrody. Ostatecznie postanowiono przyznać następujące nagrody w dwu kategoriach: wieńce konwencjonalne i niekonwencjonalne:

Kat. wieniec konwencjonalny:

1m. sołectwo Gniewino

2m. sołectwo Nadole

3m. sołectwo Perlino

Wyróżnienia za udział otrzymały sołectwa: Rybno, Lisewo i Chynowie.

Kat. wieniec niekonwencjonalny:

1m. sołectwo Kostkowo

2m. sołectwo Mierzyno

3m. sołectwo Mierzynko.

Wyróżnienia za udział otrzymały sołectwa: Bychowo i Czymanowo.

Nagrody w obu kategoriach w wysokości: I miejsce - 700,- zł, II miejsce - 550,- zł, III miejsce - 400,- zł, wyróżnienia - 300,- zł  oraz dyplomy za udział w konkursie wręczył sołtysom wójt Zbigniew Walczak.

Obchodom, które w roli spikera prowadził Mieszko Weltorwski, towarzyszył tradycyjny jarmark rękodzielniczo-kulinarny, podczas którego przybyli tłumnie goście, także spoza terenu gminy Gniewino, nie tylko mogli skosztować swojskiego chleba, miodu, masła, wędzonych kiełbas i ryb, ale też zapoznać się z urządzeniami używanymi w dawnych gospodarstwach, m.in. wziąć udział w wypieku „wiejskiego chleba". Przybyli też pszczelarze, by uczestnikom festynu zachwalać produkty swoich pasiek.

Gorące podziękowania należą się głównemu sponsorowi tego rolniczego święta - PGE Energia Odnawialna S.A., bez którego wsparcia impreza nie byłaby tak bogata w atrakcje.

 (MOD)

Fot. Krystyna Kropidłowska, Mirosław Odyniecki

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   10 °C
Ciśnienie:   1013 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji