Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[13-09-2018] „Z potrzeby zarażania muzyką”

 

Rozmawiamy z Iwoną Filant – Melańczuk tegoroczną laureatką ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Muzyki.

 

 

Iwona Filant - Melańczuk jest osobą niezwykle skromną, pełną ciepła i naturalnej dobroci, która cechuje ludzi wielkich. Mimo wielu sukcesów zawodowych porzuciła Warszawę, by osiąść w naszej Gminie. Od siedmiu lat uczy gry na fortepianie w Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotece, a jej podopieczni coraz częściej zdobywają nagrody i wyróżnienia. W tym roku kapituła Konkursu Nauczyciel Muzyki 2017, uhonorowała ją Nagrodą Polskiej Rady Muzycznej.

- Pani Iwono, od 2011 roku zajmuje się Pani w CKSTiB nauką młodych ludzi gry na fortepianie?

- Mimo że z zawodu jestem pianistką, ukończyłam bowiem studia muzyczne w Warszawie,  to od samego początku zajęłam się nauczaniem młodzieży gry na fortepianie. Z biegiem lat stało się to moją pasją, którą kontynuuję w Gniewinie.

- Porozmawiajmy o Pani sukcesach i nagrodach...

- Było ich trochę - mówi skromnie Pani Iwona - ale wolałabym skupić się na tej ostatniej. Przed miesiącem dostałam nagrodę Polskiej Rady Muzycznej za działania muzyczne prowadzone na terenie Gminy Gniewino i Krokowa. Tu w Gniewinie uczę gry na fortepianie, a w Krokowej prowadzę zespól muzyczny. A ponieważ wszystkie dzieci są moje, staram się je zarazić pasją muzyczną i wydaje mi się, że mi się to udaje... I stąd udział w konkursie.

- Kiedy i jak zapadła decyzja o udziale w konkursie?

- Wyda się to dziwne, ale przez Internet, a właściwie przez portale społecznościowe, zostałam „zlokalizowana" przez organizatorów konkursu i zaproszona do gali finałowej.  Cieszę się bardzo z tego powodu , bo mogłam reprezentować środowisko, w którym żyję od 12 lat i z którym związana jestem uczuciowo. Traktuję to jako nagrodę nie tylko dla siebie, ale właśnie dla środowiska, a zwłaszcza dla tych dzieci, z którymi pracuję. Widzę, jak wiele wysiłku wkładają w naukę, rezygnując niejednokrotnie z  „przyjemności" jakie towarzyszą ich rówieśnikom. To jest właśnie nagroda i największa satysfakcja.  Jestem w tym wieku , że nie potrzebuję potwierdzenia i kolejnego „wpisu"  do swojego CV. Ja chcę i pomagam tutejszym dzieciakom, bo zasługują one, by ktoś „szlifował" ich talenty. Pracowałam przez wiele lat w szkołach muzycznych, w tym przez 15 lat w średniej Szkole Muzycznej w Warszawie - w miejscu prestiżowym i elitarnym - ale zawsze mi czegoś brakowało. Po 20 latach zrozumiałam, że wynikało to z potrzeby zarażenia muzyką młodych ludzi, potrzeby dawania im wiary, że mogą i że im się uda!!! Zrozumiałam potrzebę małych środowisk i tak się zaczęło... A ta nagroda to po prostu... coś... -  kończy skromnie laureatka, nie znajdując określenia.

Warto w tym miejscu dodać, że tego typu nagrodę nie przyznaje się tak po prostu. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród, uznawanych w tym środowisku niemalże za Muzycznego Oskara.

Rozmawiał: Krystian Sagola

 

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   11 °C
Ciśnienie:   998 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji