Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[18-09-2018] UCZCZONO PAMIĘĆ OFIAR „MARSZU ŚMIERCI”

 

Tradycyjnie już w niedzielę 16 września na cmentarzu w Rybnie po raz 27 odbyła się uroczystość ku czci poległych więźniów KL Stutthof, ofiar „Marszu Śmierci” z 1945 roku.

 

 

W niedzielę 16 września 2018 r. na Cmentarzu Ofiar „Marszu Śmierci" w Rybnie odbyła się uroczystość ku czci ponad 800 spoczywających tam ofiar a także wszystkich więźniów, których hitlerowcy zbrodniarze na przełomie lutego i marca 1945 r., w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. Wielu z nich nie doczekało wolności, znacząc krwią i ciałami tragiczną drogę ewakuacji.

Przybyłych na uroczystość mieszkańców gminy Gniewino i przybyłych gości przywitał prowadzący uroczystość Łukasz Krefta, nauczyciel historii w SZS w Gniewinie.

Niestety, nieuchronność mijającego czasu spowodowała, że w tym roku w uroczystości na Cmentarzu w Rybnie z dawnych uczestników „Marszu Śmierci" wziął udział tylko Stefan Lewandowski, jedyny spośród tych, którzy jeszcze dwa lata temu liczniej uczestniczyli w uroczystości.

Po złożeniu meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości kmdr. Sławomirowi Podolskiemu przez dowódcę kompanii honorowej, przy dźwiękach hymnu narodowego odegranego przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Waldemara Szczypiora wciągnięto flagę na maszt.

Z kolei w imieniu władz samorządowych głos zabrał Mikołaj Orzeł, sekretarz Gminy Gniewino, przypominając tragiczną historię tego miejsca, która jest przestrogą dla dzisiejszych pokoleń oraz to wszystko, co czyni się, by pamięć o Ofiarach „Marszu Śmierci" nigdy nie zaginęła.

Po Apelu Poległych i trzykrotnej salwie honorowej oddanej przez kompanię reprezentacyjną 18 Wejherowskiego Oddziału Gospodarczego, delegacje kombatantów, samorządowców, sołectw, młodzieży, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, a także krewnych spoczywających na Cmentarzu, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar, a potem uczniowie Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie zaprezentowali krótki program poetycko - artystyczny poświęcony pamięci Ofiar, przygotowany pod kierunkiem Łukasza Krefty.

Część patriotyczną zakończono odśpiewaniem „Roty" a po niej odbyła się, pod przewodnictwem ks. płk. Wiesława Orłowskiego, kapelana słupskiego garnizonu, koncelebrowana msza św. w intencji Ofiar Marszu Śmierci i Ojczyzny.

(MOD)

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   14 °C
Ciśnienie:   1000 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji