Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[18-10-2018] PALENIE OGNISK NA TERENIE GMINY GNIEWINO

 

W związku z zapytaniami kierowanymi do tut. Urzędu Gminy informujemy, iż na terenie Gminy Gniewino w obecnej chwili nie ma wprowadzonego całkowitego zakazu palenia ognisk, jednakże kwestie te regulują niektóre przepisy.

 

 

Poniżej przedstawiamy prawne regulacje:

- zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o odpadach, zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym w sposób termiczny) poza instalacjami i urządzeniami. Art. 31 ust. 7 tej samej Ustawy dopuszcza spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba, że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania;

- przepisem mającym zastosowanie w przypadku palenia ogniska na terenie prywatnej posesji jest
art. 144 Kodeksu Cywilnego, który mówi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Palenie ognisk powodujących przedostawanie się dymu na sąsiednie nieruchomości i duże zadymienie, mogą stanowić naruszenie tego zakazu;

- kolejnym przepisem sankcjonującym może być również art. 145 Kodeksu Wykroczeń, który mówi o zanieczyszczaniu miejsc publicznych. W tym przypadku możemy liczyć się z wezwaniem Policji, Straży Gminnej czy Straży Pożarnej i ukarania grzywną w postaci mandatu karnego do 500,- zł.

Paląc niewielkie ogniska w przydomowych ogródkach musimy zatem pamiętać o sprawowaniu nad nimi należytej kontroli i nie powodowaniu uciążliwości dla otoczenia i najbliższych sąsiadów.

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   1 °C
Ciśnienie:   1009 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji