Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[25-02-2019] WALENTYNKOWE WYZWANIE

 

Niecodzienne wyzwanie podjęli gimnazjaliści z Samorządowego Zespołu Szkół w Kostkowie. W ramach przedmiotu „Zajęcia artystyczne”, postanowili spróbować swoich sił w dziedzinie sztuki teatralnej. Tematyką ich występu były „Walentynkowe wyznania”.

 

 

Z występami scenicznymi kontakt mają przeważnie wybrane osoby: odważne, z dobrą dykcją i pamięcią, obowiązkowe i odpowiedzialne. Tym razem cała klasa podjęła się nowego wyzwania.    

Pierwszym napotkanym problemem był scenariusz. Dostosowane tematyki do oczekiwań początkujących aktorów, do tego z rolami dla ponad dwudziestu uczniów - graniczyło z cudem. W rezultacie przygotowano 7 różnych scen, które ukazywały różne oblicza walentynkowych wyznań na przestrzeni dziejów: od stworzenia świata do współczesności. Uczniowie wcielili się w role Adama i Ewy, ludzi pierwotnych, Zeusa i Hery, Romea i Julii, a także postaci z filmów: Shreka i Fiony, Harry Pottera i Ginny Weasley. Całość wieńczył monolog współczesnej nastolatki nierozerwalnie związanej z telefonem komórkowym. 

Uczniowie sami wybierali role, wymyślali choreografię i scenografię,  dobierali kostiumy i rekwizyty. Na podkreślenie zasługuje ich zaangażowanie, współpraca i wzajemna pomoc. Wielu z nich mierzyło się z ogromnym wyzwaniem. Musieli  pokonać nieśmiałość, wstyd, tremę, a jednak nie wycofali się.

Przygotowania zwieńczone zostały 6 lutego występem przed kolegami z klas IV - VIII.  Spontaniczna reakcja publiczności w trakcie przedstawienia  i gromkie brawa wieńczące całość świadczyły o dobrze wykonanym zadaniu. Dały poczucie satysfakcji i radości debiutującym aktorom. Gratulacje!

Zajęcia artystyczne to przedmiot szkolny, który powstał wraz z nastaniem gimnazjów. Pomysł bardzo dobry, bowiem wbrew powszechnej opinii sztuka ma ogromny wpływ na rozwój młodych ludzi. Rozwija wyobraźnię, kreatywność, wrażliwość, pamięć, a także zwiększa pewność siebie i  poczucie własnej wartości. Jednak warunki związane z realizacją tego przedmiotu budzą wiele kontrowersji. Przede wszystkim zajęcia artystyczne nie są prowadzone w grupach, tylko z całą klasą, a przecież nie każdy uczeń ma te same zainteresowania, a tym bardziej zdolności. Szkoły same wytyczają kierunek danej sztuki kierując się możliwościami i tzw. zasobami ludzkimi. Najczęściej przyznają prowadzenie lekcji nauczycielowi plastyki lub muzyki. Jak więc rozwijać drzemiący talent muzyczny prowadząc plastykę?A jeśli uzdolnienia dotyczą zupełnie innej dziedziny sztuki? Tego ustawodawca nie przemyślał i jak zawsze rozwiązanie problemu pozostawił nauczycielom.

Opr. (MOD)

Fot. SZS Kostkowo

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   14 °C
Ciśnienie:   1000 hPa
Wiatr:   3 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji