Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[08-04-2019] SZTAFETOWY BIEG PAMIĘCI

 

Uczniowie ze szkół w Gniewinie i Kostkowie po raz kolejny wzięli udział w wiodącym od pomnika w Gniewinie do Cmentarza Ofiar w Rybnie „Biegu Pamięci”, poświęconym Ofiarom „Marszu Śmierci”.

 

 

Jak co roku w kwietniu w Gminie Gniewino uczczono pamięć nie tylko około 800 Ofiar „Marszu Śmierci" spoczywających w Nekropolii w Rybnie, ale wszystkich więźniów, których hitlerowcy oprawcy na przełomie lutego i marca 1945 roku, w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, w trzaskającym mrozie na piechotę ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. W tegorocznym, trzecim już  „Biegu Pamięci", wzięła udział najmłodsza część mieszkańców gminy - 150 uczniów klas starszych Szkół Podstawowych oraz gimnazjaliści z Gniewina i Kostkowa.

Uroczystość, którą prowadził Łukasz Krefta, rozpoczęła się w piątek 5 kwietnia o godz. 10,30 przy pomniku poległych wyzwolicieli gniewińskiej ziemi przy ul. Pomorskiej w Gniewinie zbiórką uczestników sztafetowego biegu, mieszkańców Gminy Gniewino, delegacji sołectw i instytucji, których przywitał dyrektor CKSTiB w Gniewinie Waldemar Szczypior.

Po zapaleniem pamiątkowych zniczy u stóp pomnika, sztafety młodych biegaczy ruszyły ulicami Gniewina a następnie szosą w kierunku Nekropolii w Rybnie mijając po drodze Strzebielinek i obelisk stojący niedaleko dawnej wsi Kolkowo, który upamiętnia ponad 1300 kobiet, więźniarek KL Stutthof, zamordowanych w trakcie „Marszu Śmierci" podczas ich pobytu w obozie przejściowym w Kolkowie. Po zapaleniu symbolicznych zniczy pod obeliskiem, ruszono dalej w kierunku Rybna.

Tuż przed południem biegacze dotarli do Nekropolii w Rybnie i tam, po oddaniu poległym pokłonów przyniesionymi sztandarami, odbyła się zasadnicza część patriotycznych uroczystości, którą rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Potem, w imieniu władz samorządowych głos zabrał Michał Słowik, zastępca wójta Gminy Gniewino, który podziękował, szczególnie młodzieży i ich wychowawcom, za pamięć, którą od lat otaczają to miejsce i Ofiary tych tragicznych wydarzeń. Apelował także, by ta pamięć, będąca nie tylko hołdem dla Ofiar ale także przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń, nigdy nie zaginęła.

Po wystąpieniu Michała Słowika, przedstawiciele władz Gminy - Dietrich Krzebietke i Michał Słowik - oraz delegacje instytucji, mieszkańców i młodzieży, a wśród nich harcerzy i zuchów z Kostkowa i Gniewina, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Ofiar.

Na zakończenie odbyła się część artystyczna przygotowana przez harcerzy z Kostkowa.

Po uroczystości zaproszono chętnych do usytuowanej nieopodal Nekropolii kuchni polowej „Militarnych" Gniewino na poczęstunek w wojskowym stylu.

 (MOD)

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   30 °C
Ciśnienie:   1009 hPa
Wiatr:   2 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji