Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[07-05-2019] FESTIWAL KULTURY BIAŁORUSKIEJ

 

Niezwykle interesujący koncert w ramach tegorocznego VII FESTIWALU KULTURY BIAŁORUSKIEJ odbył się 30 kwietnia w sali widowiskowo-koncertowej Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotece w Gniewinie.

 

 

Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu to cykliczna impreza kulturalna na Pomorzu odbywająca się raz do roku na przełomie kwietnia i maja i trwająca zazwyczaj od 5 do 8 dni. Po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku. W trakcie jej trwania towarzyszyły jej koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe.

W tym roku Festiwal zawitał do Gniewina we wtorek 30 kwietnia, by o godz. 18,00 przedstawić przybyłym do CKSTiB widzom niezwykle interesujące muzyczno - taneczno - gimnastyczne widowisko. Na scenie zaprezentowali się wokaliści: Paweł Kozicz i Aleksander Minionok z Białorusi oraz Monika Miedzianowska z Holandii, zespół TARANTINO z Mińska, akrobaci i gimnastycy, czołowi przedstawiciele białoruskiej gimnastyki artystycznej z Młodzieżowego Centrum Rezerw Olimpijskich z Mińska, ze specjalnie przygotowanym show, tancerze ze Szkoły Tańca Współczesnego Show-Ballet SENSACJA z Witebska, uczennice ze Studia Tańca FLIC z Lęborka oraz chórki ze Szkoły Muzycznej YAMAHA z Wejherowa i Rumi.  Całość imprezy prowadziła Liliana Gałaman z Lęborka.

Pomysłodawcą i założycielem tej ciekawej imprezy kulturalnej jest mieszkający w Polsce białoruski kompozytor Igor Jankowski, obecny dyrektor artystyczny Festiwalu na Pomorzu, który po emigracji do Rzeczypospolitej poświęcił się działalności kulturalnej i artystycznej.

Początki Festiwalu Kultury Białoruskiej sięgają 2009 roku, kiedy to sprowadzane przez Igora Jankowskiego zespoły z Białorusi występowały w ramach Międzynarodowych Festiwali Organowych w województwie zachodniopomorskim. Główną ideą Festiwali Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest przełamywanie stereotypów oraz budowanie wielopłaszczyznowej integracji, opartej na mentalnej, obyczajowej i kulturalnej wymianie dóbr, przede wszystkim jednak wydarzenie jest okazją do lepszego poznania dorobku kulturalnego naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Organizatorzy Festiwalu współpracują z wieloma państwowymi polskimi i białoruskimi instytucjami kultury, samorządami oraz agencjami artystycznymi.

(MOD)

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   20 °C
Ciśnienie:   997 hPa
Wiatr:   5 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji