Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[13-06-2019] WYCIECZKA PAŃ Z KGW PERLINO

 

Zgodnie z tradycją członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Perlinie wyjechały na studyjną wycieczkę do Sandomierza i jego okolic.

 

 

Wycieczka Pań z KGW w Perlinie odbyła się w dniach 26 maja do 2 czerwca 2019 r. Tak jej przebieg i wrażenia z niej wyniesione opisuje Grażyna Rompca, jedna z uczestniczek wyjazdu:

Tym razem był to Sandomierz i jego okolice.

Zwiedzanie ciekawych zakątków naszego pięknego kraju to tradycja Koła Gospodyń Wiejskich w Perlinie. W tym roku, w dniach 26 maja do 2 czerwca, był to wyjazd studyjny do Sandomierza i jego okolic.

Pierwszego i drugiego dnia Panie, wraz z przewodniczką ubraną w strój historyczny, zwiedzały leżące nad Wisłą średniowieczne miasto Sandomierz wraz z wieloma wspaniałymi zabytkami. Widoki z góry na miasto, zabytki, kościoły, rzekę, Góry Pieprzowe i okoliczne miejscowości podziwiane były z gotyckiej bramy wjazdowej - Bramy Opatowskiej. Rynek Starego Miasta cieszył Panie pięknymi kamieniczkami oraz położonym w centralnym punkcie renesansowym Ratuszem.

Wieczorem odbyło się spotkanie z kupcem Siemką i jego piękną żoną Sławką. Było śpiewanie, bajanie, konkursy i zabawy oraz smakowanie regionalnych smakołyków.

Trzeciego dnia był wyjazd do Baranowa, dawnej rezydencji magnackiej zwanej też Małym Wawelem, potem Szydłów, niewielka miejscowość otoczona w całości murem obronnym. Szydłów był niegdyś miastem królewskim. Na koniec dnia Panie zwiedziły Pałac w Kurozwękach i zobaczyły jedyne w Polsce stado bizonów.

Następnego dnia był Lublin. Dzięki temu, że jest jednym z najstarszych miast Polski, zachowały się w nim pamiątki z różnych epok, począwszy od zarania polskiej państwowości, poprzez średniowiecze i renesans aż po barok i czasy późniejsze. Zwiedzanie zabytków Lublina to fascynująca podróż przez stulecia.

Piąty dzień to bogato wyposażony dwór w Śmiłowie, Muzeum Porcelany w Ćmielowie i Kopalnia Krzemienia Pasiastego w Krzemionkach. Zakończeniem podróży było zwiedzanie Nowej Dęby, gdzie znajduje się Muzeum Ozdób Choinkowych oraz Skansenu w Kolbuszowej.

Po tych atrakcjach w niedzielne popołudnie Panie wyjechały w drogę powrotną do Perlina.

Udział w wycieczce pozwolił nie tylko poznać jeden z najsłynniejszych zakątków Polski - jego walory historyczne, przyrodnicze, kulturowe, ale przede wszystkim dał możliwość integracji i relaksu członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich.

Grażyna Rompca."

Opr. (MOD)

Fot. z archiwum KGW Perlino

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   14 °C
Ciśnienie:   1002 hPa
Wiatr:   9 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji