Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[03-07-2019] Ks. Stanisław Galas patronem SSP w Kostkowie

 

20 maja 2019 r. Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kostkowie zyskała patrona. Został nim dotychczasowy patron wygaszanego gimnazjum – ksiądz Stanisław Galas.

 

 

20 maja br. w Samorządowej Szkole Podstawowej w Kostkowie odbyła się szczególna uroczystość. W związku z reorganizacją oświaty likwidacją gimnazjów postanowiono, że imię Patrona wygaszanego Gimnazjum - ks. Stanisława Galasa - przejmie Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kostkowie. Z tej okazji odbyło się też uroczyste przekazanie uczniom Podstawówki nowego sztandaru.

Dyrektor szkoły - Karolina Pyczka - przekazała uczniom nowy Sztandar, mówiąc:

- Przekazuję Wam sztandar Samorządowej Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Galasa w Kostkowie. Noście go dumnie oddając należny hołd. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości.

Uczniowie zaś ślubowali dbać o sztandar, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować swoją Szkołę.

Organizatorzy uroczystości przekazują serdeczne podziękowania za wsparcie udzielone w realizacji tego przedsięwzięcia Radzie i Wójtowi Gminy Gniewino, rodzinie ks. Galasa oraz ks. Robertowi Mayerowi, proboszczowi Parafii p.w. św. Ottona w Kostkowie. Szczególne podziękowania należą się fundatorom sztandaru: Fundacji PGE, firmie „ORLEX", firmie Thai Union Poland Sp. z. o.o., Kopalni Kruszywa „TOPAZ", Kaszubskiemu Bankowi Spółdzielczemu, Agencji PKO BP w Gniewinie, Nadleśnictwu Choczewo oraz pracownikom SZS w Kostkowie.

Ks. Stanisław Galas pochodził z Małopolski, urodził się 28 kwietnia 1910 r. w Tuchowie. Przez większą część swojego kapłańskiego życia (w latach 1958 - 1986) był proboszczem Parafii Kostkowo. Zmarł 14 stycznia 1987 r. Zapamiętano Go jako człowieka głębokiej wiary i wielkiego serca. Swoje życie poświęcił ludziom. O Jego dobroci i miłosierdziu słyszał niemal każdy mieszkaniec gminy. Uczył dostrzegania piękna i dobra. Pozostawił trwałe ślady w życiu naszej społeczności. Był człowiekiem dobrym, wrażliwym i współczującym. Umiał słuchać, pomagać i dzielić się z innymi. Jego postawa wyzwalała w człowieku to, co dobre i szlachetne: pozwalała dostrzegać piękno, uczyła, że warto kochać i szanować drugiego człowieka a także szacunku dla każdego żywego stworzenia. Ks. Galas nie pozostawił po sobie dóbr materialnych, ale zostawił Wiarę, Nadzieję i Miłość. Był i jest nadal człowiekiem godnym naśladowania, wzorem dla młodych ludzi.

- Te właśnie idee życia ks. Stanisława Galasa staramy się realizować w naszej szkole - podkreśliła dyrektor Karolina Pyczka - i dzięki nim nasi uczniowie mogą odnosić wiele sukcesów w nauce, sporcie, czy różnorodnych konkursach.

Te idee ks. Galasa były też kanwą ambitnego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów SSP w Kostkowie, który uświetnił uroczystość.

Opr. (MOD)

Fot. SSP w Kostkowie

 

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   11 °C
Ciśnienie:   998 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji