Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[27-08-2019] XVIII KRANCBAL ZA NAMI

 

W niedzielę 21 lipca, w skansenie Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu odbył się, będący esencją kaszubszczyzny i kultury regionalnej, XVIII Festyn Folklorystyczny ,,KRANCBAL”.

 

Nadolski Festyn Folklorystyczny ,,KRANCBAL” zwyczajowo odbywa się dzień po wodno-pieszej pielgrzymce przez Jezioro Żarnowieckie do żarnowieckiej parafii na odpust św. Anny. W tym roku „KRANCBAL” stanowił XVIII odsłonę wydarzenia.

Podczas tegorocznej, trwającej od godz. 11,00 do 17,30, edycji festynu można było, jak to w festynowym zwyczaju, obejrzeć m.in. prezentacje dawnych sprzętów rolniczych i gospodarstwa domowego, a także obserwować i samodzielnie spróbować wykonywania czynności z dawnych lat m.in. wypieku chleba, wędzenia ryb, młócenia zboża, wyrobu tabaki, przędzenia wełny, „cierznienia” masła, kręcenia lin oraz batów. Można było także odwiedzić stoiska z wyrobami rzemieślniczymi, prezentacje kaszubskiej twórczości ludowej: rzeźbiarskiej, rogarskiej, malarstwa na szkle, haftu, plecionkarstwa i pamiątkarstwa oraz spróbować wyrobów kuchni regionalnej, takich jak kaszubskie miody, wędzone ryby, smalec, wafle czy własnoręcznie wypiekany chleb. Najmłodsi mogli popróbować swych sił w warsztatach plastycznych  i tkackich.

Na scenie w Zagrodzie Gburskiej i Rybackiej występowały zespoły folklorystyczne, muzyczne, a także kabaretowe, takie jak: zespoły folklorystyczne „Redzanie” z Redy i „Nadolanie” z Nadola, zespół „Bliza” z Chłapowa, kabaret „Kuńda” z Gościcina oraz wykonawca piosenek marynarskich Krzysztof PiechotaKubryk” i muzyczny duet Krzysztof Korthals z synem. W niektórych występach, np. tanecznych mogli wziąć udział także uczestnicy festynu. A tych, jak co roku, było sporo.

Organizatorem festynu było Muzeum Ziemi Puckiej przy współpracy samorządów powiatu puckiego i wejherowskiego, gmin Krokowa i Gniewino a także Hotelu MISTRAL SPORT w Gniewinie.

(MOD)

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   3 °C
Ciśnienie:   1015 hPa
Wiatr:   6 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji