Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[28-08-2019] DZIEŃ CHLEBA I MIODU

 

Już po raz dziesiąty w ostatnią niedzielę sierpnia w skansenie „Zagroda Gburska i Rybacka” w Nadolu odbył się, będący swoistymi dożynkami, festyn folklorystyczny pn. „Dzień Chleba i Miodu”.

 

Tradycyjnie „Dzień Chleba i Miodu” rozpoczął się w niedzielę 25 sierpnia mszą św. w kościele p.w. św. Augustyna Biskupa w Nadolu odprawioną o godz. 10,00 w intencji rolników i ich rodzin, podczas której poświęcono przygotowane przez gniewińskie sołectwa wieńce dożynkowe. Po ceremonii poświęcenia wieńców i procesji wokół nadolskiego kościoła, przemaszerowano na czele z Orkiestrą Dętą Gminy Gniewino do skansenu „Zagroda Gburska i Rybacka” w Nadolu, będącego oddziałem zamiejscowym Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie na scenie jako pierwszy wykonawca zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina.

Po koncercie orkiestr oficjalnego otwarcia Festynu dokonali: Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej oraz Zbigniew Walczak, wójt Gminy Gniewino, gospodarz terenu, na którym odbywała się impreza.

Po uroczystym otwarciu imprezy na scenie skansenu kolejno wystąpili: warszawska KAPELA Z TARGÓWKA, folklorystyczny zespół NADOLANIE z Nadola, zespół muzyczny CZTERY RAZY W ROKU z Pucka, litewski zespół VERETA ze Skuodas oraz discopolowy kaszubski zespól FLIEGER.

W trakcie Festynu przedstawiono oficjalne wyniki i wręczono nagrody laureatom i uczestnikom rozgrywanego po raz ósmy konkursu na dożynkowe wieńce. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele poszczególnych sołectw oraz Joanna Grochowska z ramienia Muzeum Ziemi Puckiej, Danuta Fedyniak z ramienia Urzędu Gminy Gniewino i Anna Olejarz z ramienia Centrum Kultury w Gniewinie, miało niełatwe zadanie dokonania oceny 12 zaprezentowanych wieńców – 8 w kategorii wieńców tradycyjnych i 4 w kategorii wieńców niekonwencjonalnych - gdyż wszystkie prezentowały się pięknie, zadziwiały pomysłowością i zasługiwały na nagrody. Ostatecznie postanowiono przyznać nagrody w dwu kategoriach następującym sołectwom:

Kat. wieniec tradycyjny:

1m. sołectwo Lisewo

2m. sołectwo Gniewino

3m. sołectwo Nadole

Wyróżnienia za udział otrzymały sołectwa: Chynowie, Kostkowo, Perlino, Rybno i Tadzino.

Kat. wieniec niekonwencjonalny:

1m. sołectwo Bychowo

2m. sołectwo Mierzynko

3m. sołectwo Czymanowo

Wyróżnienie za udział otrzymało sołectwo Mierzyno.

Nagrody w obu kategoriach w wysokości: I miejsce – 600,- zł, II miejsce – 400,- zł, III miejsce – 300,- zł, wyróżnienia – 200,- zł  oraz dyplomy za udział w konkursie wręczył sołtysom wójt Zbigniew Walczak.

Obchodom, które w roli spikera prowadził Krystian Sagola, towarzyszył tradycyjny jarmark rękodzielniczo-kulinarny, podczas którego przybyli tłumnie goście, także spoza terenu gminy Gniewino, nie tylko mogli skosztować swojskiego chleba, miodu, masła, wędzonych kiełbas i ryb, ale też zapoznać się z urządzeniami używanymi w dawnych gospodarstwach, m.in. wziąć udział w wypieku „wiejskiego chleba”. Przybyli też pszczelarze, by uczestnikom festynu zachwalać cieszące się dużym zainteresowaniem produkty swoich pasiek.

(MOD)

Fot. Andrzej Miedziak

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   17 °C
Ciśnienie:   998 hPa
Wiatr:   5 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji