Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[18-09-2019] UCZCZONO PAMIĘĆ OFIAR „MARSZU ŚMIERCI”

 

Zgodnie z 28-letnią już tradycją w niedzielę 15 września na cmentarzu w Rybnie odbyła się uroczystość ku czci poległych więźniów KL Stutthof, ofiar „Marszu Śmierci” z 1945 roku.

 

W niedzielę 15 września 2019 r. na Cmentarzu Ofiar „Marszu Śmierci” w Rybnie odbyła się uroczystość ku czci ponad 800 spoczywających tam ofiar, a także wszystkich więźniów, których hitlerowcy zbrodniarze na przełomie lutego i marca 1945 r., w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. Wielu z nich nie doczekało wolności, znacząc krwią i ciałami tragiczną drogę ewakuacji.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych przybyłych na uroczystość mieszkańców gminy Gniewino i gości, a wśród nich przedstawiciela starosty wejherowskiego, sekretarza powiatu Marka Panka, przywitał prowadzący uroczystość Łukasz Krefta, nauczyciel historii w SZS w Gniewinie.

- Co roku spotykamy się w tym tak ważnym dla Gminy Gniewino i jej mieszkańców miejscu pamięci, by oddać cześć pokoleniu, które 74 lata temu stanęło do walki z oprawcami o wolność i godność – stwierdził Łukasz Krefta. – Dramatyczna historia „Marszu Śmierci” i jego uczestników, obraz bohaterstwa miejscowej ludności, chociaż coraz bardziej oddala się w czasie, to jednak pozostaje żywa w naszej pamięci.

Niestety, nieuchronność mijającego czasu spowodowała, że w tym roku po raz kolejny na cmentarzu w Rybnie nie było dawnych uczestników „Marszu Śmierci”, którzy jeszcze dwa lata temu uczestniczyli w uroczystości. Jedynym z byłych więźniów obozu był Karol Wardański, obecny Prezes Gdańskiego Okręgu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych i Obozów Koncentracyjnych, który jako 5-letnie dziecko był więźniem obozu i uczestniczył w „Marszu Śmierci”.

Po złożeniu meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości przez dowódcę kompanii honorowej, przy dźwiękach hymnu narodowego odegranego przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Waldemara Szczypiora wciągnięto flagę na maszt.

Z kolei głos zabrały: w imieniu władz samorządowych Judyta Smulewicz, przewodnicząca Rady Gminy Gniewino oraz Elżbieta Grot, emerytowana Kierownik Działu Naukowego Muzeum KL Stutthof, przypominając tragiczną historię tego miejsca, która jest przestrogą dla dzisiejszych pokoleń oraz to wszystko, co czyni się, by pamięć o Ofiarach „Marszu Śmierci” nigdy nie zaginęła.

Po Apelu Poległych odczytanym przez ppor. Marcina Buskę i trzykrotnej salwie honorowej oddanej przez kompanię reprezentacyjną 18 Wejherowskiego Oddziału Gospodarczego i Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej, delegacje kombatantów, samorządowców, sołectw, młodzieży, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, a także krewnych spoczywających na Cmentarzu, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar, a potem uczennice Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie zaprezentowały krótki program artystyczny poświęcony pamięci Ofiar, przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Róży Metz-Szymikowskiej.

Część patriotyczną zakończono odśpiewaniem „Roty” a po niej odbyła się, pod przewodnictwem ks.  Tadeusza Galikowskiego, nowego proboszcza parafii p.w. św. Ottona w Kostkowie, koncelebrowana msza św. w intencji Ofiar Marszu Śmierci i Ojczyzny.

(MOD)

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   6 °C
Ciśnienie:   1004 hPa
Wiatr:   9 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji