Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[15-10-2019] GNIEWIŃSKA ORKIESTRA NA PARADZIE PUŁASKIEGO

 

6 października 2019 roku, jak zwykle Piątą Aleją Nowego Jorku, po raz 82 przeszła „Parada Pułaskiego”, w tym roku wyjątkowo prowadzona przez Gminną Orkiestrę Dętą i zespół taneczny „Gniewino Dance” z Gniewina.

 

Parada Pułaskiego, odbywająca się zawsze w pierwszą niedzielę października na  reprezentacyjnej nowojorskiej Piątej Alei, to największe polonijne wydarzenie w nowojorskim okręgu konsularnym. Corocznie bierze w nim udział tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia, nie tylko z Nowego Jorku i okolic, którzy z dumą eksponują swoje polskie pochodzenie i przywiązanie do ojczystych tradycji. To największa w Stanach Zjednoczonych manifestacja polskości upamiętniająca śmierć generała Kazimierza Pułaskiego podczas bitwy pod Savannah.

Tym razem po raz pierwszy w historii tej parady poprowadziła ją orkiestra wprost z Polski. Była to ORKIESTRA DĘTA GMINY GNIEWINO pod batutą Waldemara Szczypiora oraz grupa taneczna GNIEWINO DANCE. Ich występ to jeden wielki sukces! Sukces  tym większy , że został zauważony przez amerykańskie media  i to nie tylko te polonijne. Tysiące relacji pojawiły się w Internecie i były to relacje pełne zachwytu. Wielkie wrażenie zrobiła Weronika Klebba. Kiedy śpiewała hymn Polski, w oczach Amerykanów pojawiły się łzy.  Podobnie było w czasie odśpiewania przez Wiktorię Patelczyk hymnu amerykańskiego.

- Kiedy maszerowaliśmy – wspomina Waldemar Szczypior - tłumy amerykanów biły nam brawa.  A tuż po paradzie, orkiestra i dziewczyny zorganizowały spontanicznie koncert wprost na ulicy, co wywołało wręcz entuzjazm wśród przechodniów. Wszyscy pytali – skąd  jesteście?  Odpowiadaliśmy z dumą – z Polski, z Gniewina!

O tym, jak został przyjęty przez uczestników Parady udział orkiestry tanecznej grupy najlepiej mówi podziękowanie, jakie jedna z organizatorek przesłała do dyrygenta Waldemara Szczypiora:

Witam szanowny Panie Waldemarze!

Mam nadzieję że zajechaliście szczęśliwie i wszyscy są zdrowi.

Wszystkim bardzo się podobała wasza  Orkiestra i tancerki. Graliście i maszerowaliście wspaniale i widzowie mówili: „było widać i czuć że to Polska Orkiestra, nogi same chciały maszerować tak równo grali i maszerowali”.

Dziewczęta z grupy tanecznej również zaśpiewały hymny bardzo dobrze. Ludzie przy kościele w Williamsburgu byli zachwyceni waszym występem po paradzie. Bardzo się cieszyli, że tak uświetniliście  paradę i polonię w ich parafii.

W imieniu Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, Polonii z Wiliamsburga i swoim składam na Pana  ręce serdeczne podziękowania i gratulacje!

Reprezentowaliście z godnością Polskę, Kaszuby i Gniewino w sercu jednego z największych miast świata.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,

Leokadia Juszczak - GPMPC

Organizatorem Parady jest specjalny komitet, który przez cały rok urządza bale i koncerty, a dochód z nich przeznacza na Paradę. Uczestniczyli w niej również Polacy mieszkający w stanach New Jersey, Pensylwania i Connecticut. Byli także przedstawiciele duchowieństwa i władz Nowego Jorku, nowojorscy policjanci i strażacy oraz kadeci z elitarnej akademii wojskowej w West Point. A Gminę Gniewino reprezentowali także: przewodnicząca Rady Gminy Gniewino Judyta Smulewicz, przewodnicząca komisji kultury RG Elżbieta Fiedorowicz a także radna Teresa Kaczmarek. Był też przedstawiciel władz powiatu wejherowskiego Andrzej Papke.

- Kiedy przegląda się amerykańskie strony FB  czy inne portale to widać, że pozostawiliśmy po sobie trwały i to najlepszy z możliwych ślad – dodaje Waldemar Szczypior. - Udowodniliśmy, że Polskę i własną Gminę można reprezentować w sposób godny . Jeszcze raz dziękuję władzom Gminy Gniewino, która poniosła główny ciężar finansowy naszego wyjazdu i Starostwu Powiatowemu w Wejherowie, a także pozostałym naszym sponsorom, firmom i osobom prywatnym: MACKIEWICZ, KING OSKAR, GEN-GAZ ENERGIA, AUDIOLINE, A&R, GMM-Gafka, LIBRU, PGE Energia Odnawialna, Amhil Europa Sp. z o.o., Dlaczego Nie Sp. z o.o., Kazimierz Plocke, Zygmunt Pałasz, Jarosław Pobłocki – Stacja paliw Kostkowo oraz Pralnia Gniewino.

Dodajmy, że udział Orkiestry i grupy tanecznej w Paradzie odbył się w ramach projektu pn. „Żywa lekcja patriotyzmu - z Gniewina do Nowego Jorku na Paradę Pułaskiego”, którego sponsorem głównym była „ENERGA SA”. Serdecznie dziękujemy!

Oprócz Parady w USA obchodzone jest w całym kraju federalne święto „Dzień Pamięci Generała Pułaskiego” (General Pulaski Memorial Day). Święto przypada 11 października, w rocznicę śmierci generała.

(MOD)

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   4 °C
Ciśnienie:   1010 hPa
Wiatr:   5 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji