Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[18-11-2019] OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Zgodnie z gminną tradycją, w poniedziałek 11 listopada główne obchody Święta Niepodległości odbyły się w Nadolu, w okresie międzywojennym będące polską enklawą po tej stronie Jeziora Żarnowieckiego, na terenie, który wówczas należał do Niemiec.

 

Główna tegoroczna gminna uroczystość obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów zaczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny, którą o godz. 10,30 w kościele p.w. św. Augustyna Biskupa odprawił ks. Grzegorz Kreft. Mszę uświetniały występy Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Szczypiora oraz chóru „APPASSIONATO” pod kierownictwem Joanny Kurek.

Po nabożeństwie i krótkim koncercie chóru uczestnicy uroczystości na czele z Orkiestrą Dętą Gminy Gniewino i pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod pomnik poświęcony pamięci tych, którzy zrobili wszystko, aby w dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wieś Nadole została przyłączona do Ojczyzny, gdyż leżała ona na tej stronie Jez. Żarnowieckiego, która była wówczas terenem należącym do Niemiec

Uroczystość pod pomnikiem  rozpoczęło w ramach projektu „Niepodległa do Hymnu” wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie wójt Zbigniew Walczak przedstawił krótki rys historyczny miejsca uroczystości, po czym wraz z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Gniewino Dietrichem Krzebietke i sekretarz Gminy Danutą Fedyniak złożył kwiaty pod pomnikiem. Po nich wiązanki kwiatów złożył Adrian Stopa, konsul ds. Zagranicznych i Ambasad Stowarzyszenia Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej Niderlandy oraz delegacje sołectw, instytucji a także strażaków, młodzieży i organizacji społecznych z terenu gminy. Kwiaty i zapalone znicze u stóp pomnika złożyli także sami od siebie mieszkańcy gminy Gniewino.

Jak każe gminna tradycja, ciekawym akcentem tegorocznych uroczystości był udział przebranych w mundury piłsudczyków uczniów SZS w Kostkowie.

Po zakończeniu ceremonii pod pomnikiem udano się do remizy OSP Nadole, gdzie zaproszono gości na poczęstunek przygotowany przez panie z KGW w Nadolu.

(MOD)

 

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   11 °C
Ciśnienie:   998 hPa
Wiatr:   4 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji