Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[16-01-2020] Oszust został zatrzymany, Policjanci przestrzegają przed kolejnym

 

Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą ,,na policjanta''. Nie wdawaj się w rozmowę, powiadom policjantów. W minionym tygodniu przestępcy oszukali 61-latkę na kilkadziesiąt tys. zł. Dzięki współpracy kryminalnych z Rumi, Wejherowa oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku została ustalona tożsamość oszusta, który szybko został przez policjantów zatrzymany. 23-latek został już tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

 

Policjanci stawiają na profilaktykę, ponieważ jest ona istotnym elementem naszej pracy. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyka społeczną przy każdej możliwej okazji mówią o zagrożeniach wynikających z kontaktu z osobami dopuszczającymi się oszustw metoda „na policjanta” Wysoka świadomość zagrożenia, dostateczna wiedza na temat metod działania sprawców to większe szanse, że do przestępstwa nie dojdzie. Policjanci sami organizują spotkania z seniorami, ale także uczestniczą w tych organizowanych przez inne instytucje. W trakcie takich spotkań prezentujemy słuchaczom, jak może przebiegać rozmowa telefoniczna z oszustem. To działanie ma na celu wskazanie szczegółów, na które należy zwrócić uwagę.

Podczas takiej rozmowy oszust przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby, najczęściej podaje stopień imię i nazwisko, czasami wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że jest obserwowana przez oszustów i w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te w domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Najczęściej pada polecenie wyrzucenia ich przez okno lub pozostawienie w umówionym miejscu. Fikcyjny policjant, za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi. 

I to właśnie te szczegóły oznaczają, że mamy do czynienia z przestępcami. Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których mówimy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym policjantów oraz swoich bliskich.

Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu.

 

Pomimo naszych działań profilaktycznych  zdarza się, że dochodzi do oszustw. Taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu, kiedy to do 61-latki zadzwonił oszust i po rozmowie z nim kobieta wyrzuciła przez okno spakowane kilkadziesiąt tys. zł. Tym razem prawdziwi funkcjonariusze przyjęli zawiadomienia od pokrzywdzonej. Sprawą zajęli się także kryminalni z Rumi i Wejherowa oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy wspólnie pracując nad sprawą ustalili tożsamość i zatrzymali 23-letniego sprawcę przestępstwa. W tracie wykonywanych czynności okazało się, że zatrzymany był poszukiwany na podstawie siedmiu zarządzeń oraz listu gończego. Został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Niestety policjanci otrzymali kolejne sygnały o próbach oszustwa. Dlatego też apelujemy i ostrzegamy.

 

Pamiętajmy aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniać swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adres

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   17 °C
Ciśnienie:   998 hPa
Wiatr:   5 m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji