Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Świadomie o atomie

 

[08-10-2013] Wykład o energii jądrowej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gniewinie

 

21 maja 21013 r. był dniem wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gniewinie, który upłynął pod hasłem energetyki jądrowej. Wykłady na UTW Gniewino odbywają się, co dwa tygodnie i mają bardzo zróżnicowaną tematykę, jednak w związku z tym, iż Rada Programowa dostosowuje się do potrzeb studentów i uwzględnia ich sugestie, przy współpracy z PGE EJ zorganizowany został wykład dotyczący energii jądrowej. Prelekcję przeprowadził mgr inż. Łukasz Adamowski z Działu Edukacji Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Tematem prezentacji były „Podstawowe zagadnienia związane z elektrowniami jądrowymi”.

 

W prezentacji przedstawiono temat promieniowania, poruszono w niej temat budowy oraz działania reaktorów jądrowych oraz ich bezpieczeństwa, mowa była również o odpadach radioaktywnych i Krajowym Składowisku Odpadów promieniotwórczych w Różanach. Uczestnikom wykładu przygotowanego przez Pana Łukasza bardzo podobała się część z doświadczeniami z licznikiem Geigera Milera i możliwość przyniesienia swoich przedmiotów z domu w celu zmierzenia promieniowania. W trakcie prezentacji przygotowanej przez pana Łukasza pojawiły się między innymi jego zdjęcia z wizyty z elektrowni jądrowej w Czarnobylu, co wywołało ogólne zdziwienie i zainteresowanie studentów. Wielu z nich pytało czy na pewno zdjęcia są autentyczne. Na zakończenie wykładowca otrzymał od Przewodniczącej UTW w Gniewinie podziękowanie oraz kwiaty, a od studentów za przekazanie ważnej dla nich wiedzy pamiątkową maskotkę - sowę, symbol mądrości.

 

Łącznie z wykładu skorzystało 60 studentów, oprócz wiedzy zdobytej podczas wykładu otrzymali także materiały edukacyjne i informacyjne.

 

Autor: Marzena Pałka

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji