Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Świadomie o atomie

 

[08-10-2013] Edukacyjne atrakcje w Lokalnym Punkcie Informacyjnym w Gniewinie

 

Od czwartku 25 kwietnia do niedzieli 28 kwietnia tuż po oficjalnym otwarciu Lokalnego Punktu Informacyjnego w Gniewinie na miejscową społeczność czekało mnóstwo edukacyjnych atrakcji. LPI Projektu Budowy Elektrowni Jądrowej mieszczący się w Centrum Biznesu w Gniewinie zamienił się w prawdziwe fizyczno-chemiczne laboratorium w którym można było zapoznać się z tematem produkowania energii, energetyką jądrową i związanymi z tym tematem ciekawostkami.

 

Zaprzyjaźnione z LPI Forum Atomowe z Prezesem Łukaszem Koszukiem na czele przygotowało mnóstwo atrakcji.  Można było poznać wszystkie szczegóły dotyczące promieniowania naturalnego, zobaczyć schemat elektrowni jądrowej i poznać jej działanie, ale także dokonać spaceru w chmurach, czy wypić kawę z kostką suchego lodu, co było dla niektórych nie lada wyzwaniem. Można było zobaczyć jak wygląda kaseta paliwowa i pastylki uranowe oraz przekonać się jak działa energetyka wiatrowa. Co więcej, uczestnicy sami mogli zmierzyć licznikiem Geigera różne źródła promieniowania np. zwykłą cegłę budowlaną, dietetyczną sól spożywczą czy zegarek tarczowy pokryty farbą promieniotwórczą, dowiadując się w ten sposób, że promieniowanie jest stale obecne w naszym codziennym życiu. Można było skorzystać z niezwykłej wagi, która obliczała własne promieniowanie. Przykładowo chłopiec ważący 26 kg wysyłał 3,5 tys. cząstek promieniowania. Z kolei szczupły, 70 kilogramowy pan dowiedział się, że promieniuje z nasileniem 9 tys. rozpadów na sekundę.

 

Na odwiedzającej LPI młodzieży gimnazjalnej szczególne wrażenie zrobiły dostępne w punkcie multimedia i możliwość wyświetlania filmów na dużym ekranie. Obejrzeć na nim można było m.in. materiał o działaniu elektrowni jądrowej oraz reakcji rozszczepienia jąder atomu, jaka zachodzi w reaktorze jądrowym.

 

Przypominamy, że LPI w Gniewinie czynny jest w poniedziałki i czwartki od  11.00 do 17.00, a we wtorki i piątki od 9.00 do 15: 00. Można w nim uzyskać informacje dotyczące projektu budowy elektrowni jądrowej jak i nabyć materiały edukacyjne dotyczące energii jądrowej, ale również zgłaszać pytania, uwagi i wnioski związane z tą tematyką. Zachęcamy, więc do odwiedzania Lokalnego Punktu Informacyjnego wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy i okolic.

W ramach działalności LPI organizowanych będzie jeszcze szereg spotkań z ekspertami z dziedziny energetyki jądrowej, będą się one odbywały także poza LPI, tak, aby z informacjami dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców.

Kontakt e- mail: info.gniewino.ej@gkpge.pl

Autor: Marzena Pałka

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji