Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Świadomie o atomie

 

[08-10-2013] Ferie z energią jądrową

 

Oprócz wielu atrakcji przygotowanych przez Centrum Kultury i Biblioteki w Gniewinie, na najmłodszych czekały zabawy i zajecia plastyczne, pozwalające zapoznać się z energią jądrową. W holu CKiB stanął kosz ze specjalnie przygotowanymi materiałami edukacyjnymi, m.in. z „małą encyklopedią energii jądrowej” i książeczkami „Nieco bliżej promieniowania”, pełnymi kolorowych obrazków i doskonale podanej wiedzy.

 

Kiedy zajrzymy do kolorowych książek dowiadujemy się choćby jak produkowana jest energia elektryczna w naszym kraju i Europie, które państwa sąsiedzkie rozwijają energetykę jądrową, czym jest promieniotwórczość, jakie są rodzaje promieniowania czy jak działa elektrownia jądrowa. Tym samym koszyk wiedzy cieszył się powodzeniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży -  z zadowoleniem korzystali z niego nasi studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Zarówno w świetlicach wiejskich jak i podczas zajęć w CKIB dzieci pokazały swoje artystyczne zdolności malując i kolorując obrazki przedstawiające działanie elektrowni, np. obieg wtórny i pierwotny czy obieg chłodzenia turbin elektrowni jądrowej. Dzięki temu mogły w prosty i przyjemny sposób zapoznać się mechanizmami kierującymi taką siłownią. Poza tym  wraz z najmłodszymi w przystępny sposób omówilone zostały tematy takie jak systemy bezpieczeństwa w elektrowni czy przechowywanie odpadów radioaktywnych.

 

Zwieńczeniem ferii z energią jądrowa był konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Jak mówi jego prowadząca i przedstawicielka Lokalnego Punktu Informacyjnego Projektu Budowy Elektrowni Jądrowej w Gniewinie Marzena Pałka, pytania, jakie padły w trakcie konkursu nie były łatwe, ale dzieci świetnie sobie z nimi radziły.

 

Czy pamiętamy jeszcze, czym można zatrzymać promieniowanie alfa? Jak nazywają się cząstki, które krążą wokół jąder atomowych, jaki jest ich ładunek? Albo czy jądro atomowe można zobaczyć gołym okiem? Czy Albert Einstein i Maria Skłodowska Curie znali się? Lub czy istnieje na świecie miejsce, w którym nie byłoby promieniowania? Może warto sobie przypomnieć lekcję fizyki albo sięgnąć do kolorowych materiałów informacyjnych, które dostępne są w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Projektu Budowy Elektrowni Jądrowej w Gniewinie przy ulicy Pomorskiej 67 w budynku Centrum Biznesu.

 

Autor: Marzena Pałka

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji