Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Świadomie o atomie

 

[15-10-2015] „Świadomie na drodze” z PGE EJ 1

 

PGE EJ 1 organizuje serię spotkań edukacyjno-informacyjnych dla dzieci na temat bezpieczeństwa komunikacyjnego pod hasłem „Świadomie na drodze”. Policjanci, przedstawiciele spółki oraz szkolni koordynatorzy akcji poprowadzą szkolenia dla dzieci i młodzieży w 14 szkołach. Inicjatywa zostanie przeprowadzona w gminach Gniewino, Krokowa i Choczewo, w których spółka prowadzi działania związane z realizacją inwestycji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Uczniowie otrzymają także pakiet odblasków oraz ulotki dotyczące zasad ruchu drogowego.

 

Nadeszła jesień, a wraz z nią długie wieczory, wcześnie zapadający zmierzch i trudne, ograniczające widoczność warunki pogodowe. Po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 20 metrów. Tyle też wynosi minimalna droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/h, ale już przy prędkości 100 km/h wydłuża się ona do 80 metrów.* Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń komunikacyjnych i dobra widoczność pieszych na drodze.

Zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa jest dla PGE EJ 1 kwestią priorytetową na każdym etapie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zarówno w przypadku wyboru lokalizacji, czy technologii reaktora, eksploatację obiektu i wielu innych działań, za które odpowiedzialna jest Spółka, jej zadaniem jest zapewnienie maksymalnej ochrony pracowników, okolicznych mieszkańców oraz środowiska. Dlatego PGE EJ 1 postanowiła zainicjować akcję „Świadomie na drodze", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa komunikacyjnego młodzieży i zadbanie o ich bezpieczne powroty ze szkoły. Do projektu firma zaprosiła wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z gmin Krokowa, Choczewo i Gniewino, w których uczy się łącznie ok. 3100 dzieci. 

- Chętnie wspieramy wszelkie lokalne wydarzenia i inicjatywy o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Szczególnie bliskie są nam kwestie bezpieczeństwa i stąd pomysł na projekt „Świadomie na drodze". Przy pomocy lokalnych koordynatorów i przedstawicieli policji uczymy, jak unikać zagrożeń, między innymi poprzez zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności na trasie - mówi Joanna Zając, p.o. Dyrektora w Biurze Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1.

Pierwsze spotkanie z cyklu odbyło się 12 października br. w SP Żarnowiec i Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie a także 15 października w Samorządowym Zespole Szkól w Kostkowie.

Uczniowie każdej ze szkół, biorących udział w projekcie, otrzymają pakiet specjalnie zaprojektowanych odblasków, w tym kamizelkę, opaskę, naklejkę i zawieszkę. Dzięki nim, kierujący samochodem może zauważyć pieszego z odległości większej niż 150 metrów. Daje to szansę na odpowiednio szybką reakcję na drodze i uniknięcie wypadku. Uczestnicy akcji „Świadomie na drodze" otrzymają również ulotki informacyjne w jednej z trzech opracowanych dla różnych grup wiekowych wersji.

- Uczniowie Gimnazjum są świadomi zasad ruchu drogowego i starają się ich przestrzegać ale doposażenie każdego ucznia w tak różnorodne elementy zobowiązuje i motywuje wszystkich użytkowników dróg do zwrócenia jeszcze większej uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Nasze życie jest zbyt cenne aby je narażać na utratę zdrowia - dodał Dariusz Laddach, Dyrektor Gimnazjum im. Ks. A. Radomskiego w Wierzchucinie.

Projekty społeczne na stałe wpisały się w kalendarz działań PGE EJ 1. Pracownicy spółki angażują się w  Wolontariat Fundacji PGE Energia z Serca: w czerwcu br. odnowili wnętrze świetlicy wiejskiej w Żelaźnie, znajdującej się w gminie lokalizacyjnej - Choczewo - oraz wyposażyli ją w nowe meble, a także gry i zabawy edukacyjne. Natomiast w sierpniu spółka przekazała 85 „Energetycznych tornistrów" dzieciom rozpoczynającym naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych w gminach lokalizacyjnych.

 

*Dane ze strony Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Drogowego

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji