Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Programy Europejskie

Zrealizowane projekty

[29-01-2014] Zakup strojów regionalnych dla Zespołu Folklorystycznego NADOLANIE

 

Gminna Biblioteka Publiczna realizuje projekt pn. Zakup strojów regionalnych dla Zespołu Folklorystycznego NADOLANIE. Celem operacji jest krzewienie postaw kulturalnych oraz kultywowanie miejscowych tradycji mieszkańców Gminy Gniewino.

 

Działalność zespołu folklorystycznego Nadolanie to przede wszystkim kultywowanie miejscowych tradycji kaszubskich i folkloru poprzez pieśni, taniec i anegdoty. Operacja zakupu strojów dla zespołu ma na celu aktywizację i integrację społeczności lokalnej wokół kultury.

To z pewnością jedna z wizytówek kulturalnych Gminy. Powstał w marcu 2004 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich  w Nadolu. Pełne zapału panie z KGW własnoręcznie uszyły i przyozdobiły pięknym haftem kaszubskim ówczesne ludowe stroje dla całego zespołu. W pierwszych próbach brało udział osiem pań. Z kolejnymi przybywało coraz więcej osób, aż w końcu do wspólnego śpiewu i muzykowania po kaszubsku chętnie włączyły się dzieci i młodzież. Obecnie zespół liczy 40 osób, w tym 24 dzieci i młodzież z terenu gminy Gniewino. Dyrygentem zespołu jest Ilona Kowalczyk, a prezesem Jadwiga Warmbier - przewodnicząca KGW. Na akordeonach przygrywają: Ryszard Okrój i Zbigniew Dampc. Na regionalnych instrumentach, diabelskich  skrzypcach i burczybasach, gra młode pokolenie, a na mandolinie zawsze uśmiechnięta Teresa Narecka. W  repertuarze zespołu są utwory głównie w języku kaszubskim, a także polskim i ukraińskim. 

Jesienią 2009 r. zespół został rozszerzony o sekcję taneczną - ,,Mali Nadolanie'' (20 osób), w której tańczą dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Grupę tę prowadzi przez Dorota Więckowska. Obie grupy razem tworzą GMINNY ZESPÓŁ WOKALNO - TANECZNY „NADOLANIE".

Realizowany przez Bibliotekę wniosek ma na celu wsparcie zespołu poprzez zakup niezbędnych strojów reprezentacyjnych i instrumentów muzycznych. Realizacja wspomnianej operacji przyczyni się w znacznym stopniu do utrzymania i rozwoju tożsamości i postaw kulturalnych mieszkańców Gminy Gniewino nie tylko poprzez uczestnictwo w koncertach, ale także szkolenie młodych adeptów sztuki wokalnej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Konieczność zakupu nowych strojów reprezentacyjnych wynika z kilkuletniej eksploatacji teraźniejszych strojów, które w wyniku kilkuletniego użytkowania wyblakły i w wielu miejscach się popruły.  

Realizacja projektu umożliwi również zintensyfikowanie występów, a co za tym idzie - promocji kultury kaszubskiej; natomiast w sposób bezpośredni utrzyma i rozwinie tożsamość, świadomość oraz tradycję kaszubską i lokalną.

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji