Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Programy Europejskie

Zrealizowane projekty

[25-11-2011] Dobre miejsce dla przedszkolaków - alternatywnne formy wychowania przedszkolnego w gminie Gniewino

 

Gmina Gniewino w ramach uzyskanej dotacji unijnej z Europejskiego Funduszu Społecznego dla projektu „Dobre miejsce dla przedszkolaków - alternatywne formy wychowania przedszkolnego w gminie Gniewino” utworzyła od października 2009 r. dwa tzw. punkty przedszkolne. Powstały one w świetlicach wiejskich w miejscowościach Mierzynko i Rybno.

 

Gmina Gniewino w ramach uzyskanej dotacji unijnej z Europejskiego Funduszu Społecznego dla projektu „Dobre miejsce dla przedszkolaków - alternatywne formy wychowania przedszkolnego w gminie Gniewino" utworzyła od października 2009 r. dwa tzw. punkty przedszkolne. Powstały one w świetlicach wiejskich w miejscowościach Mierzynko i Rybno.

Realizacja projektu pozwoli na znaczące upowszechnienie edukacji przedszkolnej i objęcie opieką dodatkowo 40 dzieci z terenu gminy, co niemal dwukrotnie podniesie wskaźnik dzieci w wieku 3-5 lat objętych obecnie edukacją przedszkolną na tym terenie. Pobyt dziecka w placówce jest nieodpłatny. Celem projektu jest stworzenie warunków równych szans edukacyjnych mieszkańcom gminy poprzez udzielenie wsparcia osobom napotykającym na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym i geograficznym utrudniające lub uniemożliwiające dostęp do usług edukacji przedszkolnej.

Projekt „Dobre miejsce dla przedszkolaków", realizowany w latach 2009-2011, znacząco wpłynie na upowszechnienie edukacji przedszkolnej na terenach wiejskich, wdrożenie elastycznych form edukacji przedszkolnej oraz przekonanie rodziców o znaczeniu wczesnej edukacji dla dalszego rozwoju dziecka. Rodziców do pobytu dzieci w placówce nie trzeba będzie przekonywać. Dla podopiecznych przygotowano wiele atrakcji. Oprócz darmowej opieki w wymiarze 25 godz. tygodniowo w punktach przedszkolnych są również zapewnione zajęcia z języka angielskiego, logopedii, rytmiki a także opieka psychologa. Kolejną niespodzianką dla dzieci są zajęcia edukacyjne poza ośrodkiem m.in. wycieczki do kina, teatru czy na basen. Projekt „Dobre miejsce dla przedszkolaków - alternatywne formy wychowania przedszkolnego w gminie Gniewino" znalazł się na pierwszym miejscu wojewódzkiej listy rankingowej w konkursie wniosków na dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ten sukces cieszy tym bardziej, że dotyczy najmłodszych mieszkańców gminy.


Kontakt z biurem projektu: Mikołaj Orzeł 058-670-6630 mikolaj.orzel@gniewino.pl

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AKTUALNOŚCI Z PUNKTÓW PRZEDSZKOLNYCH

 

NA SZTUKĘ NIGDY NIE JEST ZA WCZEŚNIE ...

 

Ostatni miesiąc obfitował w wyjazdy dydaktyczno-kulturalne. 23 lutego Przedszkolaki obejrzały w sali kinowej GOTiS przedstawienie teatralne MISIE-PTYSIE w wykonaniu aktorów Teatru Tęcza ze Słupska.

1 marca dzieci pojechały na musical PIĘKNA I BESTIA do Teatru Muzycznego w Gdyni. Dla wszystkich Przedszkolaków było to pierwsze przedstawienie tego typu i na każdym zrobiło pozytywne wrażenie. Dzieci zachwycone były niesamowitymi układami tanecznymi, pięknie wykonanymi utworami muzycznymi, bajkowymi strojami i samą dekoracją. Dziewczynki, które uczestniczą w zajęciach baletowych w GOTiS, mówią, że w przyszłości zatańczą na scenie tak jak baletnice z musicalu, a my miejmy nadzieję, że ich marzenia się spełnią.

7 marca Przedszkolaki uczestniczyły w IMPREZIE OSTATKOWEJ w GOTiS. Imprezę prowadzili aktorzy teatru „Władca Lalek" ze Słupska. W programie znalazły się zabawy i konkursy zręcznościowe i umysłowe, tańce i zabawy przy muzyce oraz słodki poczęstunek.

Jeśli dzieci od najmłodszych lat oswoją się z udziałem w życiu kulturalnym, to w przyszłości naturalne będzie chodzenie do teatru, na wystawy itp. Uwrażliwianie na udział w życiu kulturalnym jest szczególnie ważne w obecnej dobie mass mediów, gdy zanika potrzeba dbania o „wartości wyższe". Projekty unijne dają możliwość również dzieciom z obszarów popegeerowskich na czerpanie wiedzy i wartości ze skarbnicy sztuki.

 

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

27 stycznia w Punkcie Przedszkolnym w Mierzynku odbył się Bal Karnawałowy 2011, na który zaprosiliśmy również byłych przedszkolaków. Wśród tańców swobodnych nie zabrakło miejsca na konkursy i prezentację strojów. Na balu tradycyjnie pojawiły się księżniczki, Indianin, kowboj, ale był też duch, słoń, lew, diabełek oraz dzieci w innych wymyślnych strojach.

DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA PRZYGOTOWANIE POMYSŁOWYCH STROJÓW, A BYŁYM PRZEDSZKOLAKOM ZA OBECNOŚĆ

 

 

 

OBCHODY DNIA BABCI I DZIADKA W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM W MIERZYNKU

 

21 stycznia na zaproszenie przedszkolaków do Mierzynka przybyły babcie i dziadkowie, aby uczestniczyć w obchodach swojego święta. W tym roku nieco odbiegliśmy od tradycji biernego uczestnictwa ze strony dziadków. Okazjonalne wierszyki i piosenki były przeplatane zabawami integracyjnymi, w których wszyscy aktywnie uczestniczyli. Obecni bawili się przy takich zabawach jak: Taniec chorwacki, Stary Abraham, Krasnoludek itd. Dzieci obdarowały gości starannie wykonanymi przez siebie upominkami i zaprosiły na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziadkowie rozpoznawali siebie na portretach wykonanych przez wnuków. Pomocą był dołączony do prac opis cech charakterystycznych dziadków podany przez dzieci. Wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia, aby ten dzień mógł znaleźć miejsce w niejednym rodzinnym albumie.

Całość imprezy uwieńczyliśmy wręczeniem Dyplomów dla Super Babci i Super Dziadka.

Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom

za obecność i aktywny udział

 

 

PRZEDSZKOLAKI Z MIERZYNKA I Z RYBNA na PIKNIKU RODZINNYM W DĄBRÓWCE

 

26 maja przedszkolaki z Punktów Przedszkolnych w Mierzynku i w Rybnie, wraz z rodzicami, uczestniczyły w pikniku integracyjnym z okazji Dnia Rodziny. Impreza odbyła się przy Chatce Baby Jagi w Dąbrówce. Data wskazuje na Dzień Matki, ale tego dnia świętowaliśmy Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca.

Początek imprezy to tradycyjne występy dzieci- tańce, piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję: Grozik, Choć mam rączki małe..., Kochana Mamo, gdy będę duży..., Tata jest potrzebny..., W zieleni łąka majowa... i inne.

Kolejnym etapem były konkursy i zabawy przygotowane przez animatorkę (zabawy z chustą animacyjną, zabawy bieżne) oraz malowanie twarzy.

Po artystycznych i sportowych wyczynach wszyscy udali się na ognisko i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieci obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi prezentami.

Impreza zakończyła się tańcami i spontanicznymi występami naszych małych gwiazd, bo widok mikrofonu pobudza niejeden talent J (...)

Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich uczestników. Dla większości była to pierwsza tego typu impreza, dlatego staraliśmy się, żeby pozostawiła niezapomniane wrażenia. Nawet pogoda sprzyjała, bo wiatr ucichł i słońce wyjrzało zza chmur. Wszyscy przywieźli ze sobą dobre humory, więc teraz czekamy na kolejne okazje, żeby móc się spotkać w takim gronie.

 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA LICZNE PRZYBYCIE, AKTYWNE UCZESTNICTWO W PIKNIKU, MAMOM ZA PYSZNE WYPIEKI. BEZ WAS TEN DZIEŃ NIE BYŁBY TAKI WYJĄTKOWY.

 

WYCIECZKA DO KNIEWA I SZKLANEJ HUTY

 

22 kwietnia Przedszkolaki z obu Punktów Przedszkolnych pojechały na FERMĘ STRUSI do Kniewa. Dzieci zobaczyły strusie australijskie i afrykańskie. Poza strusiami na fermie były też kozy, osioł, króliki i emu. Dzieci dopytywały przewodnika o szybkość, zwyczaje żywieniowe zwierząt i oczywiście o strusie jaja. Przedszkolaki karmiły warzywami osiołka i kozy. Na terenie fermy przygotowano ognisko z kiełbaskami. Kolejną atrakcją dla dzieci była zabawa na kolorowym, dobrze wyposażonym placu zabaw. Mimo chłodu dzieci pewnie jeszcze długo będą wspominać „dzień u strusi".

29 kwietnia dzieci uczestniczyły w „zielonej lekcji" na szlaku edukacyjnym w Szklanej Hucie. Pan Leśniczy opowiadał o bluszczu, drzewach i zwierzętach żyjących w powalonych drzewach. Przedszkolaki odważnie przeszły przez leśny tor przeszkód. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami w KURNEJ CHACIE.

Po wyjazdach zostaną już tylko zdjęcia, wspomnienia i zapał do kolejnych wyjazdów w inne ciekawe miejsca, których jeszcze tak wiele przed nami.

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM W MIERZYNKU

22.03 br. przedszkolaki obchodziły PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Dzieci przyszły ubrane na zielono, w kwiaty, żeby strojem rozświetlić i ubarwić szarość dnia.

Nieco odbiegliśmy od tradycyjnego powitania wiosny: topienia marzanny i okrzyków anty-zimowych. Każde z dzieci lubi zabawy na śniegu, dlatego topienie marzanny jako symbolu zimy, byłoby przesadą. Dzieci pożegnały porę roku (lalka) przebraną za zimę, paląc jej ubranie, żeby za rok mogła przyjść w świeżej, śnieżnej bieli. Pora roku została przebrana w wiosenny strój: pelerynę i spódniczkę w kwiaty, kapelusz- wszystko w wiosennych barwach, ozdobione kwiatami.

Dzieci przeszły w wiosennym korowodzie śpiewając o przybyłej wiośnie, grając na instrumentach. Pani Wiosna zdobi odtąd kącik przyrody, aż do pierwszego dnia lata.

 

26 lutego 2010 r. - Dzień otwarty w punkcie przedszkolnym w Mierzynku

 

25 lutego br. w Punkcie Przedszkolnym w Mierzynku zorganizowano DZIEŃ OTWARTY w ramach projektu pn. „Dobre miejsce dla przedszkolaków- alternatywne formy wychowania przedszkolnego w Gminie Gniewino" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dla dzieci przygotowano gry i zabawy w oparciu o treść bajki KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW. Obecne przedszkolaki, jak i dzieci, które gościliśmy mogły wspólnie bawić się, podzielić wrażeniami z codziennego życia przedszkolnego. Rodzice mieli okazję zaobserwować jak wygląda pobyt dziecka w przedszkolu. Uczestnicy spotkania bawili się przy tańcu chorwackim, ramaja i innych zabawach ruchowych lubianych przez nasze przedszkolaki. Nie zabrakło tradycyjnego balonika, czy kółka graniastego. Każde dziecko otrzymało pamiątkowe dyplomy i książeczki BĘDĘ PRZEDSZKOLAKIEM. W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób.

 

16 Lutego 2010 r. - Dzień otwarty w punkcie przedszkolnym w Rybnie

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest bardzo istotnym wydarzeniem zarówno dla rodziców jak i dzieci. Z tego względu dnia 16 lutego 2010 roku pracownicy punktu przedszkolnego w Rybnie zorganizowali „Dzień Otwarty" dla rodziców i dzieci zainteresowanych wzięciem udziału oraz już będących uczestnikami projektu "Dobre miejsce dla przedszkolaków - alternatywne formy wychowania przedszkolnego w Gminie Gniewino".

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15.00. Na wstępie przybyłym rodzicom został przedstawiony krótki zarys funkcjonowania placówki oraz uzasadniono potrzebę organizowania dni otwartych w przedszkolach. Dzieci w tym czasie mogły bliżej przyjrzeć się zabawkom i oswoić z nowym otoczeniem.

Po krótkim wstępie odbyły się zaplanowane specjalnie z tej okazji zabawy integrujące dla dzieci i rodziców. Wszyscy uczestnicy otrzymali również materiały - w formie książeczki - dotyczące przygotowania dziecka do pójścia do przedszkola.

 

29 stycznia w Mierzynku odbył się bal karnawałowy. Dzieci były bardzo pomysłowo przebrane. Nie zabrakło księżniczek, piratów, kowbojów, czarownic. Dla części dzieci była to pierwsza tego typu impreza w życiu. Przedszkolaki tańczyły jak prawdziwe gwiazdeczki.

 

W ostatnim czasie gościliśmy babcie i dziadków, dla których dzieci przygotowały tańce, wiersze i prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mimo dużego stresu, który towarzyszył pierwszej tak poważnej uroczystości, przedszkolaki poradziły sobie bardzo dobrze i zebrały gromkie brawa.

Serdecznie dziękujemy

licznie przybyłym babciom i dziadkom

za miłą atmosferę,

oraz rodzicom za pomoc.

 

Byliśmy też na wycieczce w Gdyńskim Oceanarium, gdzie przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach o rafie koralowej. Mimo niesprzyjającej pogody humor dopisywał. Dzieci miały okazję zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt żyjących w morzach.

 

W listopadzie dzieci uczestniczyły w ZABAWIE ANDRZEJKOWEJ

W grudniu nie zapomnieliśmy o prezentach mikołajkowych.

 

W październiku obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia

 

Punkty przedszkolne dały możliwość lepszego rozwoju dzieciom z terenu naszej gminy. Owoce widzimy już dzisiaj- uśmiechnięte twarze dzieci bawiących się wśród rówieśników, chłonące wiedzę jak gąbka.

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji