Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Programy Europejskie

Zrealizowane projekty

[03-01-2013] Maluchy z pomysłami - nowe formy wychowania przedszkolnego w Gminie Gniewino

 

Gmina Gniewino w ramach uzyskanej dotacji unijnej z Europejskiego Funduszu Społecznego dla projektu „Maluchy z pomysłami - nowe formy wychowania przedszkolnego w Gminie Gniewino” utworzy od października 2010 r. punkty przedszkolne w Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie.

 

EDUKACJA INTERAKTYWNA W PUNKTACH PRZEDSZKOLNYCH

"Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż mi, a zapamiętam,

pozwól mi zrobić, a zrozumiem"(Konfucjusz)

 

Od października, regularnie raz w miesiącu, w punktach przedszkolnych będą odbywać się interaktywne zajęcia, czyli doświadczanie przez dzieci poznawanych zjawisk i czynny  udział w nich. Interaktywna edukacja odbywa się w myśl zasady Konfucjusza "Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem". Taka forma nauki pozwala w łatwy sposób wprowadzać młodego człowieka w niezwykle ciekawy świat nauk przyrodniczych i technologii.

Przedszkolaki mogą korzystać z nowej formy zajęć dzięki przystąpieniu do Projektu „Maluchy z pomysłami- nowe formy wychowania przedszkolnego w Gminie Gniewino" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i związanego z utworzeniem nowego Punktu Przedszkolnego w Gniewinie.

18 października w Punkcie Przedszkolnym w Mierzynku odbyły się pierwsze zajęcia z interaktywnej edukacji TEMPERATURA CZYLI  JAK ZIMNY JEST CIEKŁY AZOT. Przedszkolaki zafascynowane uczestniczyły w zajęciach, wspominają co się na nich działo i czekają na kolejne tego typu. Ciekły azot (-200stopni Celsjusza) kruszył zamoczone w nim rękawiczki, kwiaty; powodował wybuchy (niegroźne) w połączeniu z wrzątkiem; kurczył balon, który w zetknięciu z temperaturą pokojową wracał do poprzedniej objętości. Zajęcia pozostawiły w pamięci dzieci dużo pozytywnych wrażeń i pobudziły ciekawość naukami przyrodniczymi.

Interaktywna edukacja w przedszkolu to świetny sposób, żeby zachęcić dzieci do przyswajania w przyszłości chemii, biologii, czy fizyki, która często z perspektywy ucznia słuchającego wykładów nauczyciela, czy czytającego podręczniki szkolne  z tych przedmiotów wydaje się nie do pojęcia.

 
 

Poniżej podajemy numery zgłoszeń dzieci, które zostały przyjęte do Punktu Przedszkolnego w Gniewinie.

Punkt rozpoczyna działalność 01 października (piątek). Będzie to dzień otwarty, poświęcony na zapoznanie się rodziców i dzieci z personelem i sobą nawzajem. W tym dniu zajęcia nie będą obowiązkowe i dzieci nie muszą na nich pozostać przez cały dzień.

Od poniedziałku 04 października Punkt rozpoczyna regularną pracę w godzinach od 7.00 do 16.30. Dzieci można przyprowadzać do godz. 8.00 a odbierać od godz. 15.00.

Dowóz dla dzieci mieszkających poza Gniewinem zostanie zorganizowany w najbliższym możliwym terminie.

 

Przyjęte zgłoszenia:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 51, 52, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 64

 

Informujemy, iż dnia 15 września o godzinie 17.00 w sali lustrzanej Gminnego Ośrodka Turystyki i Sportu w Gniewinie odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców w sprawie punktu przedszkolnego.

 

Na spotkaniu zostaną udzielone informacje o zasadach działania projektu i sposobie rekrutacji.

Poniżej znajduja się do pobrania: Regulamin rekrutacji do punktu przedszkolnego w Gniewinie oraz dokumentu potrzebne do zapisania dziecka do przedszkola

 

Regulamin rekrutacji do punktu przedszkolnego w Gniewinie - kliknij tutaj

 

Ankieta rekrutacyjna projektu - kliknij tutaj

Deklaracja uczestnictwa w projekcie - kliknij tutaj

Oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych - kliknij tutaj

Na spotkaniu informacyjnym będzie możliwość złożenia wypełnionych dokumentów i zapisania dziecka do punktu przedszkolnego.

 

 

 

AKTUALNOŚCI Z PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO

 

Spektakl Przygody Koziołka Matołka

 

Dnia 20 marca 2012 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Gniewinie udały się na spektakl pod tytułem Przygody Koziołka Matołka na podstawie opowiadań Kornela Makuszyńskiego,  w reżyserii Zbigniewa Sikora do Teatru Muzycznego w Gdyni. W wyjeździe wzięło udział 36 przedszkolaków pod opieką 2 nauczycielek oraz 2 opiekunek.

Przedstawienie rozpoczęło się żywiołową piosenką śpiewaną przez Koziołka Matołka, który wspólnie z pozostałymi aktorami  przywitał się z dziećmi. Następnie główny bohater spektaklu starał się nauczyć dzieci krótkiego utworu, który potem wspólnie  śpiewali przez całe przedstawienie. I tak można było usłyszeć  jak dzieci śpiewają: „ Rusza w drogę dzielny Kozioł, czeka go przygoda nowa, aby podkuć się na próbę musi dojść do Pacanowa." Dzieci wraz z Koziołkiem odbyły ponad godzinną podróż przez Amerykę, Afrykę, Chiny, by potem trafić na dwór królewski oraz przeżyć wiele innych przygód. Zachęcone dzieci wyśmienitą zabawą stały się aktywnymi uczestnikami spektaklu, które zostały wciągnięte do wspólnej zabawy przez Koziołka i inne grane postacie. Widownia wspólnie z aktorami tańczyła, śpiewała, a nawet wcielała się w postacie z utworu, mając możliwość  wystąpienia na profesjonalnej scenie wśród przepięknej scenografii przygotowanej przez panią Renatę Godlewską.

Czas spędzony na spektaklu minął błyskawicznie , widowni spektakl spodobał się bardzo, szczególnie momenty, gdzie mogli śpiewać wspólnie z aktorami, odpowiadać na zadawane pytania, czy udawać że są np. falami. A dowodem na to były owacje po zakończonym przedstawieniu, w których aktorzy zostali owocnie nagrodzeni.

 

Święty Mikołaj w przedszkolu

 

6 grudnia to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci, w tym dniu Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci i wręcza im prezenty. Tak było w  punkcie przedszkolnym w Gniewinie. Cały ten dzień przedszkolaki starały się być grzeczne: wspólnie się bawiły, i utrwalały poznane piosenki i wierszyki o św. Mikołaju. Nadszedł oczekiwany czas by przywitać Gościa z Laponii. Przedszkolaki radośnie przywitały Mikołaja piosenką i wierszem. Po ciepłym przywitaniu, Mikołaj usadowił się wygodnie w fotelu. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, pytał czy były grzeczne, czy słuchały rodziców oraz pań w przedszkolu i w nagrodę każde dziecko zostało obdarowane paczką z prezentami. Po rozdaniu paczek, dzieci zaprosiły Gościa do wspólnej zabawy - Mikołaj tańczył i śpiewał razem z przedszkolakami.

 

 

 

Bal duszków

 

03.11.2011r w punkcie przedszkolnym w Gniewinie odbył się ,,bal duszków''dzieci miały fantastyczne stroje odpowiadające halloween. Były tańce, zabawy i konkursy. Był również najbardziej oczekiwany konkurs na króla i królową balu.

 

 

 

Pasowanie na przedszkolaka

 

Nowy rok  w punkcie przedszkolnym w Gniewinie się zaczął, i pierwsza uroczystość to było pasowanie na przedszkolaka. Zaczęło się od przywitania pani dyrektor Lucyny Paubickiej i krótkie przemówcie koordynatora projektu pana Mikołaja Orła. Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie. Dzieci mówiły wiersze i śpiewały piosenki, mogły się pochwalić rodzicom czego nauczyły się do tej pory w przedszkolu. Przedstawienie zakończyło się dotknięciem zaczarowanego ołówka, który zamienił dzieci w prawdziwych przedszkolaków. Na koniec było wręczenie dyplomów.

 

 

Tydzień bezpieczeństwa

 

W punkcie przedszkolnym w Gniewinie odbył się tydzień bezpieczeństwa. Dzieci dowiadywały się jakie niebezpieczne sytuacje mogą zdarzyć się na drodze i w razie konieczności na jakie numery należy dzwonić. Droga do przedszkola to nie tylko niebezpieczne sytuacje, wszędzie możemy spotkać się z niebezpieczeństwem. W tym tygodniu dzieci pojechały do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostkowie i zobaczyły wozy strażackie i sprzęt jakim się posługują strażacy w swojej pracy. Miały również okazje usłyszeć prawdziwą syrenę strażacką, która wzywa strażaków do wyjazdu. W ostatnim dniu odwiedziła przedszkolaków pani policjantka gdzie rozmawiała z nimi o zachowaniu się na drodze i pokazała skromny strój policjanta. Na koniec wizyty wręczyła dzieciom dyplomy dotyczące wiedzy o bezpieczeństwie drogowym i zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

 

Zakończenie roku

W punkcie przedszkolnym w Gniewinie 30.06.2011r. odbyło się zakończenie i pożegnanie dzieci 5-6-letnich, które rozpoczynają swoja edukacje w zerówce. Uroczystość zaczęła się od przemówienia  pani dyrektor, która przedstawiła rodzicom co czeka ich dzieci w dalszej edukacji. Były  podziękowania dla rodziców za dobrą współpracę, za pomoc na która zawsze mogły liczyć panie nauczycielki. Po wszystkich przemówieniach dzieci zabrały głos w przedstawieniu i opowiedziały czego się nauczyły i co mogły zobaczyć  będąc w przedszkolu. Również dzieci młodsze podziękowały za zabawę i opiekę którą otaczały ich starszaczki.  

Po przedstawieniu było rozdanie dyplomów zakończenia przedszkola i upominków przygotowanych przez maluszki. Panie nauczycielki życzyły udanych wakacji i dalszych sukcesów w zerówce.

 

 

Opis wycieczki do Przystanku Świętego Mikołaja w Drzewinie.

 

Dnia 20 grudnia 2010 roku dzieci z punktu przedszkolnego w Gniewinie odbyły wycieczkę do Przystanku Świętego Mikołaja, który mieści się w miejscowości Drzewina.

W wycieczce wzięło udział 38 przedszkolaków. Dzieci udały się tam będąc pod opieką sześciorga opiekunów.

Na miejscu czekała na dzieci moc atrakcji. Zaraz po przyjeździe na miejsce dzieci zostały powitane przez Elfa Przewodnika, który podczas całej wycieczki towarzyszył im i opowiadał o wszystkich atrakcjach. Najpierw zaprowadził je do Żywej Szopki, w której dzieci mogły zobaczyć zwierzęta takie jak osioł czy owce.

 Następnie dzieci weszły do namiotu o nazwie „Kota". Był to namiot typowy dla ludu z którego to wywodził się Święty Mikołaj. W namiocie tym dzieci wysłuchały historii Świętego Mikołaja, miały okazję spróbować swoich sił w przechodzeniu przez „komin" oraz posmakować magicznego napoju o nazwie Berryjuice. Po ogrzaniu się przy ognisku dzieci wraz z Elfem udały się do budynku, w którym znajdowało się biuro Świętego Mikołaja.

Zanim jednak dotarły do samego Świętego wzięły udział w reprodukcji filmu o procesie wytwarzania i zdobienia bombek choinkowych.

Zdobyte tam informacje mogły wykorzystać chwilę później, gdy przeszły po pomieszczenia w którym odbywały się warsztaty. Dzieci mogły tam samodzielnie ozdobić bombki oraz stworzyć swoje kartki świąteczne.

Po ozdobieniu bombek i kartek dzieci w mniejszych grupach udały się na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Tam każde z nich mogło usiąść mu na kolanach i powiedzieć, o jakim prezencie marzy.

Następnie udały się na Jarmark Świąteczny, gdzie można było kupić rozmaite ozdoby świąteczne. Na koniec dzieci obejrzały Wystawę Świąteczną, po czym otrzymały od Elfa przewodnika Certyfikaty Pomocników Świętego Mikołaja.

Na tym skończyła się przygoda dzieci w Przystanku Świętego Mikołaja.

 

  

 

 

 

             

 

Galeria

 

Bal karnawałowy Bal karnawałowy Bal karnawałowy Bal karnawałowy Zajęcia z logopedą Zajęcia z logopedą Zajęcia z logopedą Zajęcia z logopedą

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji