Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Odnowa wsi

 

[14-02-2014] Powstała Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi

 

W dniu 11 marca 2013 r. w Strumieniu w województwie śląskim 36 wójtów i burmistrzów z 15 województw samorządowych kraju podpisało porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW).

 

W ten sposób została powołana do życia nowa platforma wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk dot. rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.

 

Na pierwszą Przewodniczącą Prezydium PSORW wybrano Annę Grygierek, Burmistrz Strumienia. Razem z nią w skład Prezydium weszli: Joachim Wojtala - Burmistrz Miasta Gogolin (woj. opolskie), Zbigniew Walczak - Wójt Gminy Gniewino (woj. pomorskie),  Marian Buras - Wójt Gminy Morawica (woj. świętokrzyskie) oraz Marek Chmielewski - Wójt Gminy Dzierżoniów (woj. dolnośląskie).

 

Ponadto w poczet członków wspierających PSORW przyjęto Śląski Związek Gmin i Powiatów (który do końca 2013 r. będzie pełnił rolę sekretariatu Sieci, w tym prowadził jej stronę www) oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Wybrano również regionalnych koordynatorów Sieci, którzy będą odpowiedzialni m.in. za promowanie działań Sieci i poszerzanie jej składu o nowe gminy z terenu poszczególnych województw.

 

Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką. - Czasem szukamy daleko, a tak naprawdę dobre rozwiązania są blisko nas i trzeba z tego korzystać. Ta współpraca rodzi wiele możliwości. Gmina Strumień może do Sieci wiele wnieść, ale jeszcze więcej może się nauczyć od partnerów z całej Polski - mówi Burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

 

- Taka wzajemna wymiana i współpraca sprawdza się w wymiarze międzynarodowym -podkreśla Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski i jednocześnie Wiceprezes ARGE (Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi) - Najważniejsza jest wymiana idei, bo dzięki niej dochodzi do postępu. Jedną z  inicjatyw Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi będzie utworzenie Sieci Najciekawszych Wsi. W ten sposób mają zostać wyróżnione wsie dysponujące szczególnym zasobem kulturalnym, architektonicznym lub społecznym.  

 

Pomysł utworzenia Sieci zrodził się w październiku 2012 r. w Prószkowie (woj. opolskie) podczas obchodów 15-lecia Odnowy Wsi w Polsce. Wówczas zawiązała się grupa inicjatywna (złożona z gmin: Czarna Dąbrówka, Dzierżoniów, Gogolin, Gniewino, Popielów i Strumień), która podjęła decyzję o organizacji spotkania założycielskiego w marcu w gminie Strumień.

 

Podpisanie porozumienia o utworzeniu PSORW poprzedzone było sesją kreatywną, która odbyła się w auli gimnazjum w Strumieniu. Podczas sesji uczestnicy spotkania założycielskiego wspólnie z mieszkańcami gminy Strumień prezentowali ciekawe inicjatywy z terenu własnych gmin. We wtorek (12.03) wójtowie i burmistrzowie wzięli udział w konferencji pt. „Najlepsze praktyki w partycypacyjnym zarządzaniu gminą wspierającą lokalne procesy odnowy wsi", która odbyła się w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej.  Następnie odwiedzili miejscowość Drogomyśl, gdzie zapoznali się z miejscowymi inicjatywami oraz posumowali całe 2-dniowe spotkanie.

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji