Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Turystyka

Ortofrajda

Kraina ORTOFRAJDY w Gniewinie
zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej nauki
przez kolorową zabawę z ortografią...

 

 

 

Czym jest Ortofrajda?

Ortofrajda to nie tylko metoda nauczania ortografii przez kolory, ale Ortofrajda to „kraina, w którą przenoszą się dzieci podczas zajęć z pedagogiem".

Zastanówmy się dlaczego pisownia wielu wyrazów przynosi nam i naszym dzieciom tak wiele trudności? Przyczyniły się do tego ORTOCHOCHLIKI, które siedzą w słowach takich jak żaba, wąż czy móżdżek. Przyjrzymy się uważnie owym stworkom, których nie wydać, gdy wyrazy wymawiamy ale które stają przed nami natychmiast, gdy te wyrazy trzeba napisać.

A oto mili psotnicy i nasi przyjaciele - bohaterowie Ortofrajdy:

W systemie tym wiodąca rolę odgrywa pomysł nadania podstawowym ortogramom stałych kolorów i stworzenie w ten sposób pojęcia „Ortokolorków" . Zasadę tę w najprostszy sposób przedstawia poniższy wierszyk:

Ó różowe od dziś będzie,
Granatowe RZ wszędzie,
Ż zielone niezawodne,
H brązowe bardzo modnie...
I czerwone bramki
Dla wyjątków ramki...
a u- zwyczajne i
ch, - czarny kolor ma.

Kto jest Mistrzem?

Lesław Furmaga jest pisarzem, inżynierem, pedagogiem, dalekomorskim rybakiem i żeglarzem. Był wykładowcą w Wyższej Szkole Morskiej. Jego książki, słuchowiska i scenariusze, m.in. powieści „Rzeka bez brzegu", „Krab i Joanna", „Między strugami deszczu", trylogia „Lot pingwina (I t. Zaokrętowany, II t. Słońcem i lodem, III t. Burza i powrót) oraz książki dla dzieci i młodzieży „Skarb z piaszczystego półwyspu", „Żagle w tarczy" i „Kawał nieba" otrzymały liczne nagrody, m.in. nagrodę literacką im. Conrada - Korzeniowskiego, nagrodę a także wyróżnienie Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji, Nagrodę Literacką im. Marcina Bożymowskiego, Nagrodę Literacką Wydawnictwa „GLOB" - „Zloty Delfin" i wiele innych.

Lesław Furmaga jest twórcą zintegrowanego systemu dydaktycznego KOLOROWA ORTOGRAFIA. System ten stanowi owoc wieloletniej pracy pisarza osobiście dotkniętego dysortografią. Autor na podstawie własnych doświadczeń, doskonale rozumiejąc kłopoty i kompleks dzieci ze szczególnymi trudnościami w opanowaniu pisowni, stworzył dla nich metodę specjalną pod nazwą „Ortofrajda".

Kogo zapraszamy do zabawy?

System dydaktyczny „Ortofrajda" jest przeznaczony głównie dla dzieci z I, II i III klas szkoły podstawowej, które dopiero rozpoczynają trudną naukę polskiej ortografii. W czasach opanowanych przez telewizję oraz komputery nasze dzieci mają coraz mniejszy kontakt ze słowem pisanym, co prowadzi do coraz mniejszego rozwoju wyobraźni naszych milusińskich. Stworzenie Krainy Ortofrajdy ma na celu pobudzenie wyobraźni dziecka co prowadzi do lepszego zapamiętania poprawnej pisowni gramatycznej wyrazów.

Jak wygląda lekcja z Ortofrajdkiem?

Z pewnością nie jest to tylko wykład pedagoga podczas którego dzieci się nudzą. Program zajęć jest tak skonstruowany aby dzieci nie siedziały w jednym miejscu dłużej niż 20 minut. Pedagog prowadzący zaprasza dzieci do czynnego uczestniczenia w zabawie, a więc jest czas na poszukiwania Pani Czarnej Ortografii czy uczestniczenia w różnych grach i zabawach.

Od maja 2010r. Ofrofrajda zaprasza do swojej nowej krainy przy Kompleksie Turystyczno - Rekreacyjnym „Kaszubskie oko" w Gniewinie !!!

KONTAKT:

Centrum Kultury i Biblioteka w Gniewinie

Ul. Sportowa 1; 84-250 Gniewino

Tel. 58 670 69 38

 

„Z Otofrajdą jasna sprawa, Ortografia to zabawa"

ZAPRASZAMY!!!

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji