Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

O Gminie

Wątki historyczne

W 1945 r., w zmienionych, powojennych warunkach geopolitycznych, państwo polskie odradzało się w nowych granicach, tworząc podstawy administracji. Wśród nich już w pierwszej połowie roku zaczęła powstawać Gmina Gniewino.

 

Obszar terytorialny gminy nie był początkowo określony konkretnie - obejmował on luźny jeszcze zbiór miejscowości skupionych wokół jednego ośrodka - wsi Gniewino. Poszczególne wioski stopniowo zaczęła zasiedlać ludność przybywająca tu z głębi kraju, a wraz z napływem nowych mieszkańców tworzyły się zręby administracji miejscowej.
Pierwszym wójtem gminy Gniewino został powołany w dniu 15 maja 1945 r. Eugeniusz Szczepański, jednakże pełnił tę funkcję zaledwie dziesięć dni, bowiem już 25 maja, decyzją Starosty Lęborskiego został on przemianowany na podwójciego, a nowym wójtem został Antoni Rąbca. Tego typu zdarzenia, a także inne opisane w dokumentach historycznych fakty z tamtego okresu, najlepiej świadczą o problemach, z jakimi borykała się powstająca wówczas administracja.


Po tym okresie genezy, gmina rozwijała się stosunkowo powoli. Na ożywienie sytuacji wpłynęły szczególnie plany inwestycyjne władz centralnych w końcu lat 60-tych. Gmina Gniewino znalazła się wówczas w kręgu zainteresowań w związku z planowaną budową kompleksu energetycznego w okolicach Jeziora Żarnowieckiego.


Lata 70-te i 80-te zaznaczyły się dla gminy budową dwóch znaczących inwestycji centralnych - w postaci, obecnie istniejącej Elektrowni Wodnej „Żarnowiec" oraz niedokończonej budowy żarnowieckiej elektrowni jądrowej. Z tymi inwestycjami związany był rozwój infrastruktury w postaci zaplecza budowy, jak również budowa i modernizacja rozwiązań komunikacyjnych. Nierozłącznym elementem realizacji tak wielkich inwestycji był napływ znacznej ilości osób, które znalazły zatrudnienie przy ich realizacji. Część z tych osób osiedliła się na terenie gminy.


Lata 90-te, to już okres zdecydowanego, szybkiego rozwoju gminy Gniewino na wielu różnych płaszczyznach. Na polu gospodarki komunalnej zaowocował on inwestycjami w dziedzinie ochrony środowiska, powstaniem nowoczesnej oczyszczalni ścieków, stałą rozbudową i modernizacją systemu kanalizacji. W dziedzinie zdrowia polepszył się standard usług medycznych poprzez oddanie do użytku nowego, Gminnego Ośrodka Zdrowia. Na płaszczyźnie turystyki i rekreacji rozwój gminy zaznaczył się zwłaszcza powstaniem stadionu sportowego oraz pływalni krytej. Inwestycje w oświacie przyniosły reorganizację sieci szkół. Powstał Samorządowy Zespół Szkół w Gniewinie z 2 salami gimnastycznymi, stołówką, pracowniami przedmiotowymi. Wkrótce oddano do użytku nowoczesną szkołę w Kostkowie, w której mieści się Samorządowy Zespół Szkół wraz z przedszkolem.


Do najnowszych przedsięwzięć w gminie, należało m.in.: powstanie obiektu rekreacyjnego „Trzy Korony", Centrum Obsługi Technicznej Gminy w Kostkowie, kompleksu turystyczno-rekreacyjnego "Kaszubskie  Oko" z Wieżą Widokową im. Jana Pawła II w Gniewinie, nabycie statku wycieczkowego oraz dwóch szybkich łodzi motorowych, pływających na Jeziorze Żarnowieckim. Poza tym zorganizowano Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu  działający w nowym obiekcie, w którym mieści się m.in. nowoczesna sala widowiskowo-kinowa na 170 osób, bowling.


W maju 2004 r. Polska weszła do grona państw Unii Europejskiej. To nowe wyzwanie, na które Gmina Gniewino odpowiada aktywnie, stawiając na dalszy rozwój, przy jak najpełniejszym wykorzystaniu możliwości niesionych przez unijne Fundusze Strukturalne.


Gmina Gniewino istnieje już ponad 60 lat. Na przestrzeni tego czasu zmieniła się i rozkwitła, stając się dziś dumą swoich mieszkańców. Ma na swoim koncie wiele sukcesów i osiągnięć, które umieściły ją wśród najlepiej rozwijających się gmin polskich.

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji