Logo Gminy Gniewino
Powróć do: Honorowi obywatele

ŚP. Lesław Furmaga

Lesław Furmaga (Uchwała Rady Gminy Gniewino z dnia 24 czerwca 2008 r.)

Lesław Furmaga zamieszkuje na terenie gminy Gniewino od 2006 r. Jest on pisarzem, inżynierem, pedagogiem, dalekomorskim rybakiem i żeglarzem.

Był wykładowcą w Wyższej Szkole Morskiej. Jego książki, słuchowiska i scenariusze, m.in. powieści „Rzeka bez brzegu”, „Krab i Joanna”, „Między strugami deszczu”, trylogia „Lot pingwina” oraz książki dla dzieci i młodzieży: „Skarb z piaszczystego półwyspu”, „ Żagle w tarczy” i „Kawał nieba” otrzymały liczne nagrody, m.in. nagrodę literacką im. Conrada Korzeniowskiego, nagrodę a także wyróżnienie Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji, nagrodę literacką im. Marcina Bożymowskiego, nagrodę literacką Wydawnictwa Glob – Złoty Delfin i wiele innych.

Lesław Furmaga jest twórcą zintegrowanego systemu dydaktycznego KOLOROWA ORTOGRAFIA – ORTOFRAJDA. System ten stanowi owoc wieloletniej pracy pisarza osobiście dotkniętego dysortografią. Autor na podstawie własnych doświadczeń, doskonale rozumiejąc kłopoty i kompleksy dzieci ze szczególnymi trudnościami w opanowaniu pisowni, stworzył dla nich metodę specjalna. Słowniki Ortofrajda, programy komputerowe Ortofrajdy, barwne układanki, mozaiki ortograficzne i malowane dyktanda to pomoce dydaktyczne tak opracowane, aby korzystanie z nich było nie tylko nauką, ale także atrakcyjną zabawą.

Lesław Furmaga aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej oraz promocji oferty turystyczno-kulturalnej gminy Gniewino. Rozpropagował metodykę Ortofrajdy w szkołach samorządowych oraz zaproponował utworzenie Krajowego Centrum Ortofrajdy w Gniewinie. Swoim autorytetem wspiera podejmowane przez samorząd przedsięwzięcia edukacyjne – brał aktywny udział w przekształceniu Stowarzyszenia Gminna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Towarzystwo Oświatowe, w którym pełni funkcję wiceprezesa zarządu, przyczynił się także do utworzenia Lokalnego Forum Oświatowego Gminy Gniewino, przygotował na ten temat specjalistyczne opracowania.  Zmarł 01 listopada 2023 roku.