Odpowiadamy na pytania mieszkańców
Co robić z nadwyżką odpadu papieru, jeśli nie mieści się już do pojemnika?
W przypadku większej ilości odpadu papieru i tektury wystawionych do odbioru, obok zapełnionego pojemnika można dostawić nagromadzony papier np. w dodatkowym kartonie.
Odpady papieru wystawione w workach plastikowych, nie będą odbierane sprzed posesji.
Jeżeli nie chcemy czekać do terminu odbioru ujętego w harmonogramie, nadwyżkę odpadu możemy wywieźć do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W związku z wprowadzonym dla mieszkańców systemem pojemnikowym odbioru odpadów segregowanych, odpady muszą być wystawiane wyłącznie w pojemnikach dedykowanych dla danego odpadu.
Czy pojemnik brązowy można stosować do odpadów zmieszanych?
Pojemniki brązowe służą wyłącznie do gromadzenia bioodpadów kuchennych (resztki jedzenia). W związku z tym reklamacje dotyczące braku odbioru odpadów z pojemników innych, niż przeznaczone do tego celu, nie będą uwzględniane.
Przypominamy o stosowaniu pojemników zgodnie z ich przeznaczeniem: pojemnik zielony – szkło, niebieski – papier, brązowy – bioodpady kuchenne, czarny – odpady zmieszane.
*Uwaga! Za uszkodzenia oraz zniszczenia pojemników nie wynikające z winy wykonawcy usługi odbioru odpadów, odpowiadają mieszkańcy.
Przypominamy o minimalizowaniu objętości odpadów z papieru, które trafiają do pojemników, poprzez składanie/rozcinanie opakowań kartonowych. Nadmiar szkła i papieru możemy też wywozić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gniewinie ul. Mostowa 1 (przy oczyszczalni ścieków), po wcześniejszym umówieniu się.
Popiół powinien być gromadzony w zamkniętym pojemniku, najlepiej metalowym, bądź w workach koloru szarego z napisem „popiół” (w przypadku korzystania z worków należy pamiętać, by popiół był zimny)
Popiół gromadzony w wiaderkach, wanienkach i innych otwartych pojemnikach nie będzie odbierany z uwagi na trudności związane z jego odbiorem (pylenie, przesypywanie się itp.).
Informujemy również, że osoby chętne do odbioru popiołu oraz osoby które zmieniły sposób ogrzewania budynku i nie produkują już popiołu, muszą zgłosić ten fakt w Urzędzie Gminy.
Właściciele działek letniskowych mogą gromadzić popiół w workach koloru szarego z napisem „popiół", również po wpisaniu się na listę. Worki można odebrać w Urzędzie Gminy Gniewino ul. Pomorska 20/4.
Wpisu można dokonać telefonicznie pod nr tel. 58 670 66 14
Istnieje możliwość zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi, którzy zadeklarują kompostowanie bioodpadów w kompostownikach przydomowych. Wysokość zwolnienia wynosi 2 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość i wymaga złożenia nowej deklaracji. Ulga z tytułu kompostowania nie obejmuje właścicieli nieruchomości letniskowych oraz wielorodzinnych.
(od dnia 1 sierpnia 2020 możliwość uzyskania zwolnienia z opłaty dla właścicieli domów jednorodzinnych kompostujących bioodpady w gminie Gniewino )
Ograniczenie składowania bioodpadów stanowi korzystny wpływ na środowisko. Kompostowanie to metoda produkcji wartościowego nawozu organicznego. Odpady organiczne są przetwarzane w czasie kompostowania przez rozmaite mikroorganizmy, które mogą wzbogacać glebę pod uprawę roślin.
i zatrzymuje wodę.
Kompostować można w wykonanym samemu np. z palet czy drewnianych belek kompostowniku przydomowym, jak również w otwartej pryzmie w ogrodzie. Gotowe kompostowniki są do nabycia w sklepach ogrodniczych.
Odpady roślinne w kompostowniku układa się bezpośrednio na ziemi; na spodzie należy położyć grubsze gałązki, a pozostałe odpady układać na przemian rozdrobnione z grubszymi. Można też przesypywać je ziemią. Dół kompostowy utrzymuje wilgoć lepiej niż pryzma.
Obecność kompostownika nie może stanowić uciążliwości dla sąsiadów. Prawidłowo prowadzony proces kompostowania nie jest uciążliwy pod warunkiem usytuowania kompostownika w cieniu, z dostępem powietrza, na przepuszczalnym podłożu i w takim miejscu, w którym nie gromadzi się woda.
Odległości, które należy zachować przy wyborze miejsca na kompostownik określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 ze zm.). Dla kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:
Kompost należy układać warstwowo, tylko z odpadów nadających się do tego celu.
Co kilka miesięcy kompost trzeba przemieszać, aby zapewnić odpowiednie napowietrzenie. Następnie powinno się układać warstwami zgromadzone odpadki organiczne, ziemię posypać wapnem, dolomitem lub kredą.
Odpadki z ogrodu nadające się do kompostowania:
i tworzą w kompostowniku nieprzepuszczalną warstwę;
w celu zapewnienia przewietrzania;
i namoczona w wodzie;
Odpadki kuchenne:
Inne odpady:
Resztek kuchennych w postaci mięsa, ryb, kości, nabiału (przyciągają muchy, myszy, szczury), metalu, plastiku, szkła, artykułów higienicznych, resztek budowlanych, nieczystości z odkurzacza, odpadów zawierających chemikalia, śmieci z chodnika czy ulicy.
Informujemy, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gniewino, do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gniewinie (PSZOK) przy oczyszczalni ścieków, nie są przyjmowane odpady z działalności rolniczej.
Informacja o punktach odbierających odpady powstające w gospodarstwach rolnych tj. folia, sznurek, opony:
Elwoz Eco Sp. z o.o.
ul. Słupska 2
83-340 Sierakowice
tel. 58 681 93 97