Przygotowanie, wybudowanie, a potem funkcjonowanie elektrowni jądrowej na Pomorzu nie tylko wpłynie korzystnie na rozwój regionu, ale także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Pomorza oraz kraju. Rozwój programu energetyki jądrowej jest też jednym z filarów wzmacniania transformacji energetycznej Polski.
Realizująca ten projekt spółka Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiada m.in. za:
• Przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 GWe do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną eksploatację.
• Wsparcie administracji rządowej w działaniach na rzecz realizacji celów Programu polskiej energetyki jądrowej
• Budowanie poparcia społecznego dla rozwoju energetyki jądrowej. Właścicielem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe jest Skarb Państwa, a nadzór nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i informacjami dotyczącymi projektu budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Wybrane materiały informacyjne:
· Spotkania informacyjne:
· Spotkania informacyjne w gminach Choczewo, Gniewino i Krokowa w kwietniu i maju 2022 r. (prezentacje, pytania i odpowiedzi zadane podczas spotkań).
· Spotkanie informacyjne w Lęborku w dniu 07.07.2022 r.(prezentacja PEJ oraz PKP PLK)
· Spotkanie informacyjne w Starostwie Powiatowym w Pucku w dniu 14.10.2022 r. (prezentacja)
· Spotkanie informacyjne w Starostwie Powiatowym w Łebie w dniu 14.10.2022 r. (prezentacja)
· Spotkanie na Komisji Strategii, Rozwoju i Polityki Przestrzennej Sejmiku Województwa Pomorskiego w dniu 21.11.2022 r. (prezentacja)
· Spotkania robocze:
Spotkanie w sprawie drogi nad morze w dniu 22.07.2022 r. (notatka ze spotkania + mapa z zaznaczonymi wariantami drogi)
Spotkania grupy roboczej powołanej przy Starostwie Powiatowym w Wejherowie do współpracy z sygnatariuszami tzw. Porozumienia o współpracy:
-Spotkanie grupy roboczej – I kwartał ( prezentacja PEJ, )
- Spotkanie grupy roboczej – II kwartał ( prezentacja PEJ, GDDKiA, PSE, PKP PLK)
- Spotkanie grupy roboczej – III kwartał ( prezentacja PEJ, GDDKiA, PSE, PKP PLK)
Spotkania grupy roboczej powołanej przy Urzędzie Gminy Choczewo
- Spotkanie grupy roboczej – I kwartał ( prezentacja, notatka)
- Spotkanie grupy roboczej II kwartał (prezentacja, notatka)
- Spotkanie grupy roboczej III kwartał (prezentacja, notatka)
Materiały dodatkowe dotyczące energetyki jądrowej i elektrowni jądrowej na Pomorzu:
• Broszura „Klimat na Atom” – podstawowe informacje o statusie projektu
• Broszura „Promieniowanie jonizujące w medycynie”
• Broszura „Co warto wiedzieć o promieniowaniu jonizującym?”
• Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego: „Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce – wpływ na biznes, rynek pracy i społeczności lokalne”
• Mapy z lokalizacją ( mapy poglądowe)
Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych
Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS) jest programem realizowanym w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. PWIS jest inicjatywą skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego znajdujących się na obszarze terytorialnym objętym Programem, a także organizacji lub jednostek posiadających osobowość prawną lub nieposiadających osobowości prawnej, które prowadzą działania na tym terenie.
Więcej informacji o Programie: https://ppej.pl/o-projekcie/program-wsparcia-inicjatyw-spolecznych/dokumenty-do-pobrania
Raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko – Organ prowadzący postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, czyli Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska utworzył na swojej stronie internetowej zakładkę poświęconą procedurze środowiskowej. Można na niej znaleźć m.in. informacje o przebiegu postępowania, a także zapoznać się z raportem środowiskowym. Zakładka dostępna jest pod adresem:
Informacje o drodze krajowej na odcinku Lubiatowo – droga ekspresowa S6 - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utworzyła stronę internetową poświęconą budowie drogi dojazdowej do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Znajdują się tam m.in. informacje o wariantach przebiegu planowanej trasy oraz mapy planowanych inwestycji. Stronę można znaleźć pod adresem:
https://lubiatowo-s6.pl/
Więcej informacji:
· Lokalny Punkt Informacyjny w Choczewie
ul. Pierwszych Osadników 30a
84-210 Choczewo
info.choczewo@ppej.pl
· Lokalny Punkt Informacyjny Gniewino
ul. Pomorska 67
84-250 Gniewino
info.gniewino@ppej.pl
www.ppej.pl
· Lokalny Punkt Informacyjny Krokowa
ul. Pucka 2
84-110 Krokowa
info.krokowa@ppej.pl
www.ppej.pl